Veteranët e Ushtrisë së Kuqe tashmë grabisin paratë e bankave…

 

Që prej 25 vitesh ata janë në arrati dhe herë pas here kryejnë ndonjë sulm. Veteranët e Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe, një organizatë militante e majtë, mendohet se kanë grabitur një furgon që transportonte para në Berlin të Gjermanisë.

Persona të maskuar e sulmuan furgonin me dy makina të zeza. Ata ia dolën t’i largohen policisë pasi kryen sulmin.

Burkhard Garweg (50 vjeç), Ernst-Volker Staub (64 vjeç) dhe Daniela Klette (60 vjeç) janë gjenerata e tretë e organizatës terroriste. Së bashku ata mendohet se kanë grabitur të paktën 2.5 milionë euro.

Treshja ka kryer të paktën 12 sulme mbi supermarkete dhe makina të blinduara.

I fundit u krye në vitin 2016 kur grabitën një transportues parash. Zakonisht ata i vënë flakën makinave me të cilat kryejnë krimin, por këtë herë e kanë lënë një makinë pas.

Një burim tha se një nga hajdutët doli nga dritarja e makinës dhe qëlloi mbi policinë. Gjithçka ishte si një film Hollivudi. Plumbat goditën makinën, por për fat askush nuk u plagos.

Ende nuk dihet sa para kanë vjedhur ata.

ushtria1ushtria2ushtria3ushtria4

 

Shkruar Nga
More from Redaksia

“E shëmtuar me grim dhe fotoshop”, Trejsi Sejdini sherr me komentuesin

  Bukuroshja që do përfaqësojë Shqipërinë në “Miss Universe” është bërë shpesh...
Read More