Aktualitet

Trump u bën thirrje myslimanëve: Dorëzoni të dyshuarit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:44 - 16/05/16 |
mapo.al

trumpKandidati republikan për president të SHBA, Donald Trump u ka bërë thirrje myslimanëve që të bashkëpunojnë me policinë dhe ‘të dorëzojnë njerëzit’.


Gjatë një interviste me rrjetin britanik, ITV, Trump tha se ai nuk është anti-mysliman, por është anti-terror.


Ai po u përgjigjej komenteve të kryeministrit britanik, David Cameron, se deklaratat e Trump për myslimanët janë “të gabuara, përçarëse dhe idiotësira”.


Trump deklaroi vitin e shkuar se nuk do i lejojë myslimanët të hyjnë në SHBA.


“Miliona njerëz më kanë telefonuar nga mbarë bota dhe më thonë se ke të drejtë,” tha Trump.

“Diçka shumë e keqe po ndodh,” tha Trump.

“Bota ka një problem shumë të madh me terrorizmin islamik. Nëse sheh botën, kudo ka shpërthime. Dhe nuk janë suedezët që po e bëjnë këtë, okej?” tha ai.

Sipas Trump, tashmë e kanë në dorë myslimanët që të dorëzojnë në polici të dyshuarit për terrorizëm.

“Ata duhet të bashkëpunojnë me policinë. Ata nuk po i dorëzojnë ata. Nëse nuk e luajnë topin, nuk do funksionojë”.

Duke iu rikthyer kryeministrit britanik, Trump tha se nuk beson se do ketë marrëdhënie të mira me të.

Ai kritikoi edhe kryebashkiakun e ri të Londrës, Sadiq Khan, që e quajti injorant.

“Shkoj bëj një test të inteligjencës,” i tha Trump.Pas