Dikur

Si u arrestua Marshalli Tito në Rusi…
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:32 - 18/05/18 |
mapo.al

Nikita Bondarev, një shkencëtar politik dhe autor i librit “Misteri Tito. Moska ishte Josip Broz” shpjegon pak detaje për marrëdhënien e Josip Broz Tito dhe BRSS, si dhe nëse me të vërtetë ishte një i burgosur lufte në Luftën e Parë Botërore.


“Dihet se që nga fillimi Tito nuk ishte njeriu i duhur për Stalinin për ta parë atë në krye të Jugosllavisë, për disa arsye, mbase Tito kishte lidhje të mira me Britaninë e Madhe, disa thonë se ai kishte mësuar gjuhën angleze nga shërbimi i inteligjencës para luftës”,- shpjegon Bondarev.


Në një intervistë për një nga botimet e mëparshme në “Kurir”, Bondarev foli për arsyen pse në vitin 1948 kishte një ndarje midis Stalinit dhe Titos, por edhe lidhur me marrëdhëniet e tij të mëparshme me Bashkimin Sovjetik.


I pyetur se si u kap Tito në Luftën e Parë Botërore dhe atë që ai bëri në burgjet ruse në fillim të të njëzetave, Bondarev thotë se ai “pëlqente të fliste për mënyrën se si ai dyshonte se u kap nga Çerkezët, raporton “Kurir”, transmeton Periskopi.


“Pasi kam studiuar dokumente u konstatua se atë nuk e kishin kapur Çerkezët, por Tito ishte kapur nga njësitë e komandës së Mannerheimit.

Ai më vonë plagoset, dhe vendoset në një spital në manastirin ortodoks Sviyazhsk, në Tatarstanin e sotëm. Dhe pas gjithë kësaj kohe, ai ishte vendosur në periferi të Rusisë, në rajonet me shumicë të popullsisë jo-ruse”,- tha Bondarev, duke shtuar se Tito shkoi në Petersburg, ku ai synonte të kalonte kufirin sovjetik finlandez për të ikur.

Por u kap dhe u burgos nga Pjetri në Kështjellën e Palit, ku ai u lirua mandej me shumë vështirësi.

“Nëse do të gjykonim vetëm për faktet, qyteti më i madh rus që Tito e pa gjatë qëndrimit të tij në Rusi ishte Omsk, dhe nuk ishte larg kryeqytetit.”

Tito gjithmonë ka qenë krejtësisht indiferent ndaj çështjeve të fesë. Ai nuk ishte një ateist i rastësishëm: as në rininë e as në moshën e tij të pjekur. Ai, kur erdhi në pushtet, si komunistë, kreu një propagandë anti-fetare. Tito ishte thjesht shumë pragmatik.Pas