Rikthehet nga ‘të vdekurit’ shefi i ushtrisë i Koresë së Veriut

kim jong unIsh-shefi i ushtrisë në Korenë e Veriut nuk ka vdekur, siç ishte pretenduar më herët.

Mediat kishin raportuar se diktatori Kim Jong-un e ka ekzekutuar atë në fillim të këtij viti.

Por Ri Yong Gil është gjallë dhe është shfaqur në publik.

Gil ishte caktuar shef i ushtrisë në gusht të vitit 2013.

Mediat kishin raportuar se ai mund të jetë ekzekutuar pas akuzave për korrupsion.

Po ashtu ishte pretenduar se Gil drejton një fraksion politik, rival me diktatorin Kim Jong-un.

Por gjithçka u rrëzua kur mëngjesin e të martës, Gil u caktua në një post të rëndësishëm brenda Partisë së Punëtorëve.

 

Shkruar Nga
More from revista mapo

Fier, arrestohet vëllai i Lul Cakës

Policia e Fierit ka shpallur në kërkim Klement Kastratin, personin që i...
Read More