Kryesore

Presidentja që theu rrjetin viziton Shqipërinë: Ja përse është e shqetësuar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:33 - 18/07/18 |
mapo.al

Presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviç do mbërrijë në Shqipëri në një vizitë treditore.


Të mërkurën, presidentja që u bë shumë e famshme gjatë Botërorit 2018 me fotot dhe reagimet e saj, do të takojë homologun shqiptar, Ilir Meta.


Ajo do të takojë të enjten kryeministrin shqiptar, Edi Rama dhe do mbajë një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë.


Të njëjtën ditë do të udhëtojë drejt Durrësit, ku do prezantojë një projekt të përbashkët për ruajtjen e detit Adriatik.


Mësohet se shqetësimi i presidentes kroate është ndotja e detit. Më herët është raportuar se mbeturinat shqiptare kanë mbërritur në brigjet kroate.

Raportohet se dy presidentët do të nënshkruajnë një marrëveshje për mbrojtjen dhe ruajtjen e detit nga ndotja.

Gjatë kësaj vizite, ajo do të shprehë mbështetjen e fortë të Kroacisë për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

Të dy vendet ruajnë raporte të mira bilaterale.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas