Poshtërimi publik: Ja çfarë u ndodhi këtyre mësuesve

turperimiAvokati i Popullit në Meksikë ka kërkuar nisjen e hetimeve pas ‘turpërimit publik’ të një grupi mësuesish dhe administratorësh në shtetin e Çiapasit.

Më shumë se 14 administratorë dhe drejtorë shkollash u detyruan të ecin këmbëzbathur përmes qytetit Komitan, pasi ata sfiduan një grevë.

Një fraksion i sindikatës së mësuesve u vendosi pllakata në qafë mësuesve, ku thuhej se ata ishin tradhtarë.

Shumicës së tyre iu qethën flokët, ndërkohë që turma shihte.

Ministria e Arsimit tha se përgjegjësit do të ndëshkohen.

Sindikata e Mësuesve tha se ata ishin agjentë të shtetit, që ishin infiltruar në radhët e tyre për të diskredituar grevën.

Sindikata është në grevë pasi kundërshton reformën në arsim, që parashikon masa të reja për vlerësimin e mësuesve.

Këto incidente janë të zakonshme në Meksikë, raporton BBC.

Edhe vitin e shkuar, drejtorëve të shkollave në Çiapas iu qeth koka në shenjë poshtërimi.

Shkruar Nga
More from revista mapo

Ballkani Perëndimor dhe rruga e tij evropiane

Nga Dimitris Avramopoulos* Gjatë dy viteve të fundit, migrimi i paprecedent dhe...
Read More