Papa nxit kulturën e anti-dhunës në politikën botërore

papa

Papa Françesku bëri thirrje të hënën për një riaftësim të kulturës së anti-dhunës në politikën botërore, duke thënë se reagimet ushtarake ndaj konflikteve sjellim vetëm rritje të dhunës.

Françesku përmendi Nënë Terezën, Mahatma Ghandi dhe Martin Luther King si modele paqësorë të bërjes së paqes, në mesazhin e tij të përvitshëm për Ditën Katolike të Paqes, që festohet me 1 janar.

“Dhuna nuk është kura për botën tonë të plagosur. Reagimi me dhunë ndaj dhunës ka sjellë emigracion të detyruar dhe vuajtje të pamasa”, tha Papa në mesazhin e tij.

Në konferencën e shtypit për publikimin e mesazhit, i dërguari i Papës, Kardinal Peter Turkson, tha se Vatikani do të organizojë një samit i veçantë i peshkopëve për temën e anti-dhunës.

Shkruar Nga
More from Revista User

Situata e rëndë në Vlorë, rrezikohet ura e Mifolit

Situata në Vlorë duket se po përkeqësohet. Gazetari i ABC News në...
Read More