Kryesore

Mesazhi i Bashës: Zgjedhjet e parakohshme nxjerrin vendin nga kriza

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:17 - 14/03/19 |
mapo.al

Dy ditë para protestës, kryedemokrati Lulzim Basha deklaron se zgjedhjet e parakohshme nxjerrin vendin nga kriza. Deklarata e Bashës u bë gjatë aktivitetit “Arti në mbrojtje të demokracisë”. Basha vlerësoi se “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit” është një kauzë e drejtë dhe rezultoi një shembull frymëzues. Lideri i opozitës është ndaluar edhe tek kriza politike për të cilën tha se kërkohet një zgjidhje akute përmes qeverisë tranzitore pa Ramën kryeministër si dhe zgjedhje të parakohshme.


“Kriza politike kërkon një zgjidhje akute. Duhet qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër dhe zgjedhje të parakohshme për daljen nga kjo krizë”– tha Basha. “Parlamenti, pushteti të jenë produkt i votës së lirë, dhe me procesin e qeverisjes të jenë nën kontroll për të mos u kapur nga interesa kriminale. Diskutimi nuk ndodh në eter, ndodh në mes të kësaj krize të thellë, ku qytetarët i janë përgjigjur thirrjes për protesta, për t’i dhënë fund çdo iluzioni e deluzioni të një regjimi që duhet të marrë fund e duhet t’i hapë rrugën një procesi llogaridhënie për të gjithë ata që asgjësuan procesin zgjedhor dhe shkaktuan këtë krizë”.


“Ne duhet ta ndalim këtë i kemi të gjitha mundësitë ta ndalim, jemi të vendosur që mos e shohim thjesht si betejë për largimin e shkaktarit por si një mundësi për të reformuar të gjithë ato aspekte të bashkëjetëses demokratike, e për t’i dhënë fund çdo pengmarrjeje të qeverisë”, tha kreu demokrat.

Ai tha se përpjekja nuk duhet të jetë vetëm për largimin e qeverisë aktuale dhe kapërcimin e krizës, por për t’i dhënë fund tranzicionit dhe vendosjen e themeleve të një shteti pranë qytetarëve dhe të pakapshëm nga krimi.


“Ka ardhur koha që me rastin e kësaj krize të gjithë bashkë të japim kontribut të mos mjaftohemi me kapërcimin e krizës së radhës po t’i japim fund këtij trazicioni dhe të vendosim themelet e një shteti ku askush mos jetë në gendje të kapë pushtetet dhe të braktisë paktin me qytetarët pa u përballur me pasojat që do të përballeshin në Europë. E thënë shkurt kur kemi një qeveri të kapur, si kudo kjo duhet të shkaktojë vënien e përgjegjësve para drejtësisë”– tha Basha.Etiketa: , , ,

Pas