Merr fund drama që mbajti pezull botën

Missing-boy-Yamato-Tanooka-JapanNuk janë të pakët prindërit që vendosin të ndëshkojnë fëmijët kur ata nuk sillen mirë.

Por ajo që bënë prindërit e Yamato Tanooka ka habitur mbarë botën.

Vogëlushi japonez, 7 vjeç, kishte dalë me prindërit për një ekskursion në pyje.

Por prindërit vendosën ta lënë në pyll si ndëshkim pasi ai po hidhte gurë.

Sjellja e fëmijës nuk u ka pëlqyer prindërve, që vendosën t’i japin një ndëshkim.

Kur u kthyen në vendin ku e lanë djalin, nuk e gjetën.

Fillimisht tentuan të mashtrojnë autoritetet, duke thënë se ishte aksidentale, por më pas u mësua se ata kishin gënjyer.

Mbi 150 forca policie, ushtarë dhe vullnetarë u përfshinë në kërkimet për djalin.

Për shkak se zona është e mbushur me arinj, ekzistonte frika se djali nuk do mbijetonte.

Por pas gjashtë ditësh, ata e kanë gjetur fëmijën.

“Jam i uritur,” u tha ai, teksa iu turr ushqimit i babëzitur.

Fëmija nuk derdhi asnjë pikë lot kur u gjet.

Vogëlushi u dërgua në spital pasi vuan nga lodhja dhe dehidratimi.

Ai dukej i padëmtuar, kur u gjet thellë në pyje në një bazë ushtarake të braktisur.

Tanooka u gjet rreth 5 kilometra larg vendit ku e kishin lënë.

Ai kishte mbijetuar duke fjetur mes dy dyshekëve në temperatura 7 gradë, ndërkohë që pinte ujë në një çezme aty jashtë godinës.

Babai i tij kërkoi falje.

“Më vjen keq që të kam shkaktuar kaq shumë dhimbje,” tha ai.

Ndërkohë policia po shqyrton mundësinë që të ngrejë padi ndaj prindërve për neglizhim.

Japanese boy Yamato Tanooka was taken to Hakodate hospital by helicopter after he miraculously survived for six days in a bear-infested forest where he had been left as punishment by his parents on SaturdaySeven-year-old Yamato told rescuers who found him he was hungry before wolfing down rice balls and bread'We went too far': Tamayuki Tanooka, Yamato's father, has apologised to his son and those involved in the search effortA member of the Self-Defence Forces shows the mattress which the seven-year-old boy was using inside the military facilityAn aerial image of the dormitory buildings at the Ground Self-Defense Force Komagatake exercise area where Yamato was found on FridayYamato survived six days on his own inside this facility without any food or waterThis is the building in a military drill area where Yamato stayed for six days as searchers looked for himA soldier shows the mattresses that Yamato had been sleeping between while searchers looked for himVast: The boy was found in a military shelter (circled) in huge expanse of bear-infested forest three miles from where he was abandonedRescuers are seen here celebrating the news that Yamato had been found aliveThe missing Japaanese boy Yamato Tanooka, seven, was found after six days in a bear-infested forestTakayuki Tanooka addressed the media on the day his son was found alive after six days in a forest'We've reflected on what we did and it was really excessive,' the boy's father saidPolice said more than 180 rescuers, including soldiers, were searching the area where the boy was believed to have been dropped off

Shkruar Nga
More from revista mapo

Anisa: Ja si më ngacmoi Xhelili në FB

Anisa, 20-vjeçarja që përgatiti videon me ish-kryetarin e Bashkisë së Dibrës, Shukri...
Read More