Kronika

Më në fund caktohen prokurorët për Shullazin, por … emrat nuk publikohen

               Publikuar në : 10:02 - 21/09/18 |
mapo.al

Në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Tiranë përcaktohet grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen në ngarkim të të pandehurve Emiljano Shullazi, Gilmando Dani, Endrit Qyqja, Endrit Zela dhe Blerim Shullazi.


Megjithatë emrat e prokurorëve do të bëhen publikë në seancën gjyqësore të radhës. Seanca parashikohet të mbahet në datën 25 shtator. Duket se refuzimi i vazhdueshëm i prokurorëve dhe frika nga ndonjë shantazh i mundshëm ka bërë që emrat të  mos bëhen të ditur për mediat.Kryeprokurorja Arta Marku urdhëroi një hetim disiplinor për të gjithë prokurorët që refuzuan shortin për çështjen “Shullazi” dhe grupin e tij, ndërsa menjëherë më pas ajo caktoi edhe shpërndarjen e përkohshme të disa prokurorëve nga Krimet e Rëndë, në rrethe, përkatësisht Olsian Çela, nga Prokuroria për Krime të Rënda në Prokurorinë e Beratit, ndërsa Sonila Muhametaj në Pukë, sakaq Besim Hajdarmataj në Prokurorinë e Pogradecit.


Kryeprokurorja këtë vendim e ka marrë pas ngjarjes së  fundit të datës 19 shtator 2018 në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Tiranë, mbi refuzimin nga ana e prokurorëve për hedhjen e shortit në procedimin penal në gjykim në ngarkim të të pandehurve Emiljano Shullazi, Gilmando Dani, Endrit Qyqja, Endrit Zela dhe Blerim Shullazi.


Etiketa: , ,

Pas