Mbreti i Tajlandës dënon kandidaturën nga e motra për t’u bërë kryeministre

Mbreti i Tajlandës, Vajiralongkorn, ka dënuar si “të papërshtatshme” përpjekjen e paprecedentë të motrës së tij për të kandiduar për kryeministre.

Në një deklaratë të pallatit, ai tha se një akt i tillë do të “sfidonte kulturën e kombit”.

Princesha Ubolratana Mahidol, 67, është nominuar si një kandidate për një parti aleate me ish-kryeministrin Thaksin Shinaëatra.

Një veprim i tillë do të thyejë traditën e familjes mbretërore tajlandeze që qëndron publikisht jashtë politikës.

Zgjedhja e Tajlandës do të zhvillohet më 24 mars.

Zgjedhjet shikohen si shansi i parë për Tajlandën që të kthehet në demokraci pas pesë vjetësh nën sundimin ushtarak.

Në një deklaratë të pallatit mbreti tha: “Edhe pse ajo ka hequr dorë nga titujt e saj mbretëror me shkrim, ajo mbajti statusin e saj dhe e mbante veten si anëtare i dinastisë Chakri.

“Përfshirja e një anëtari të rangut të lartë të familjes mbretërore në politikë, në çfarëdo mënyre, konsiderohet një akt që bie ndesh me traditat, zakonet dhe kulturën e kombit dhe për këtë arsye konsiderohet jashtëzakonisht i papërshtatshme”.

Ai përmendi një pjesë të kushtetutës që thotë se monarkia duhet të mbajë neutralitetin politik.

Më herët, Princesha Ubolratana mbrojti vendimin e saj për të kandiduar për këtë detyrë.

Në një postim në Instagram, ajo përsëriti se ajo kishte hequr dorë nga të gjitha titujt e saj mbretërore dhe tani jetonte si një njëri i thjeshtë.

Ajo tha se donte të ushtronte të drejtat e saj si qytetar i zakonshëm duke ofruar kandidaturën e saj për kryeministre. Ajo tha se do të punonte me gjithë sinqeritetin dhe vendosmërinë për prosperitetin e të gjithë Thaisit./SCAN

Shkruar Nga
More from Redaksia

Kafja dhe çaji, ja efekti në rritjen e potencialit seksual që mund të mos e keni ditur….

    Një studim i një grupi shkencëtarësh britanikë arriti në përfundimin...
Read More