Koreja Veriore zhvendos raketat bërthamore në afërsi të nëndetëses të SHBA-së

Raportohet se Koreja e Veriore ka zhvendosur transportuesit dhe hedhësit e raketave me mbushje bërthamore, raporton the Express.uk.

Analistët besojnë se mbretëria e vetmisë do të përgjigjet SHBA-së ndaj vendosjes së transportuesit dhe nëndetëses së energjisë bërthamore.

Pamjet satelitore amerikane kanë kapur imazhe të raketave balistike të montuara duke i transportuara nga një hangar në zonat pranë Phenianit dhe Provincës Pyongan Veriore.

Një burim tha se: “Veriu mund të bëjë një lëshim të njëkohshëm të ICBM dhe IRBM brenda pak ditësh në shenjë proteste ndaj shfaqjes ushtarake të Shteteve të Bashkuara, pranë territorit të Koresë Veriore”.

Zyrtarët ushtarakë po e mbikëqyrin situatën, sepse imazhet fillestare do të ishin të krahasueshme me përgatitjet e mëparshme për një raketë të krahasueshëm me raketat balistike ndër-kontinentale Hëasong-14 (ICBM) ose raketat balistike Hëasong-12.

Të njëjtët ekspertë janë të shqetësuar se Kim Jong-un mund të jetë duke u përgatitur për nisjen e një Hwasong-13 ICBM të ri (motor të ngurtë) që ka një interval më të gjatë se Hwasong-14.

Ekspertët mendojnë se zhvendosja e armëve vjen si përgjigje ndaj vendimit të Trump për të lëshuar dy sulmues supersonik mbi gadishullin Korean dhe për të vendosur një nëndetëse bërthamore në gjendje gatishmërie.

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Yong-ho, tha: “Pheniani është duke u zotuar për premtimin e tij të mbajtur prej kohësh se nuk do të de-nuklarizohet kurrë. Udhëheqja e kombit e sheh rezervën e saj bërthamore si një shpatë drejtësie. “

Shkruar Nga
More from admin

Konflikti Izrael-Palestinë: OKB paralajmëron Trump për qëndrimin

Kreu i ri i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi sot presidentin Donald Trump...
Read More