Katastrofa natyrore e Sierra Leones, ende 600 njerëz të zhdukur

Të paktën 600 persona ende konsiderohen të zhdukur pas rrëshqitjeve të dheut dhe përmbytjeve masive në kryeqytetin e Sierra Leones, Freetown dhe përreth tij.

Presidenti i vendit, Ernest Bai Koroma tha se komunitete të tëra janë zhdukur dhe se katastrofa e ka vënë në gjunjë shtetin.

Autoritetet lokale në Freetown thanë se numri i viktimave ka arritur në thuasje 400 dhe janë planifikuar varrime masive për të liruar morgjet.

Ndërkohë vazhdojnë përpjekjet për të gjetur të mbijetuar mes shkatërrimit, ndërsa Ministria e Brendshme lajmëroi se të humburit janë me mijëra.

Kryqi i Kuq ka paralajmëruar se është një garë kundër kohës për të gjetur të mbijetuarit.

Shkruar Nga
More from admin

Ngjarja në Laç: Prokuroria zbardh vrasjen në tallava, ndodhi për një këngë

Prokuroria e Laçit ka dërguar në gjyq shtetasin Ergest Cara, i akuzuar...
Read More