Kadare merr një tjetër çmim: I dashuruar dhe kritik me popullin e tij

 

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare është shpallur në Itali fitues i çmimit “Il Nonino 2018”.

Ky është edicioni i 43-të i çmimit prestigjioz.

Juria e çmimit kryesohej nga nobelisti V.S Naipaul.

Çmimi pritet t’i dorëzohet shkrimtarit shqiptar më 27 janar.

Ndërkohë çmimin e ka fituar edhe filozofi venecian Giorgio Agamben.

Juria thotë se ka vendosur t’ua japë çmimin dy personazheve bashkëkohorë.

Sa i përket Kadaresë, në vlerësimin e jurisë thuhet se “ai është i dashuruar dhe kritik me popullin e tij”.

“Mes historive të vërteta dhe legjendave, që të kujtojnë madhështinë dhe tragjedinë e të kaluarës ballkanike dhe osmane, Kadare ka krijuar rrëfime të mëdha”.

 
 
Shkruar Nga
More from Redaksia

Mirush Kabashi feston 70-vjetorin, ambasadori i teatrit në skenat botërore

  Artisti i Merituar dhe Mjeshtri i Madh i skenës shqiptare, Mirush...
Read More