Fotot e rralla: Ja si ishte Kajro para 100 vitesh

Qyteti i Kajros është një prej më të vjetërve në botë.

Jeta atje nisi më shumë se 2 mijë vjet më parë.

Emrin Kajro e ka nga anglishtja, një derviat i emrit arabisht Al-Qahirah, që do të thotë Fitimtarët.

Këto imazhe tregojnë se si ishte jeta në Kajro nga viti 1900 deri në vitin 1936, kur popullsia po rritej me shpejtësi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Shkruar Nga
More from admin

Arrestohet i dehur dhe pa patentë në timon

Policia e Lushnjës ka arrestuar një 20-vjeçar, pasi është kapur në timon...
Read More