Familja mahnitëse Mbretërore Suedeze

Jo vetëm që janë njerëz mahnitës dhe të ndërgjegjshëm për modën, por familja mbretërore mbush një grusht intrigash për të kundërshtuar çdo monarki moderne.

Swedish Royal 1

Picture 1 of 13

 

Aktualisht, kryesuar për 45 vitet e fundit nga mbreti Carl XVI Gustaf, familja mbretërore suedeze është përfshirë në pjesën e vet të skandalit, të gjitha që kanë shërbyer në fund të fundit për të argëtuar më shumë sesa për të fyer një mbretëri që i pëlqen titujve të lezetshëm mbretëror po aq sa demokracia e ardhshme parlamentare, por ende e mban familjen në një nderim të caktuar të paprekshëm.

Ata kanë fluturuar relativisht nën radar në një shkallë globale kur krahasohen me fqinjët e tyre gjithnjë në det në Detin e Veriut, por romancat dhe dasmat, për të mos përmendur të gjithë nipat dhe mbesat e reja që kalojnë nëpër pallat, sigurisht ka ndihmuar të shtyjnë trashëgimtarët e Shtëpia e Bernadotte në titujt më shpesh.

Mbreti Carl XVI ka katër motra më të mëdha, asnjëra prej të cilëve nuk ka të drejtë në kurorë për shkak të primogjenisë tradicionale – ai sistem mbretëror shekullor që detyronte që djemtë do të ishin gjithnjë përpara motrave të tyre në linjë, ndërsa djali i vëllait të vdekur të një monarku të jetë në vijim në vijë.

Mbreti Carl XVI ka thënë se kurrë nuk ndihej plotësisht i përqafuar nga populli suedez derisa ai ishte në moshën e mesme. Në vitet 1980, për shembull, ai provokoi zemërim në vendin e tij dhe në vendin fqinj, kur ai publikisht e përplasi kryeministrin norvegjez mbi praktikën mizore të gjuetisë së vulave.

Ai kishte një varg të dashurash, pëlqente makina sportive dhe nuk bënte asnjë përpjekje për të mos vepruar si një playboy i pasur dhe i privilegjuar. Një disleksik, ai luftoi në shkollë, por studioi financat dhe ekonominë dhe, ai zhvilloi një interes të përjetshëm për çështjet e mjedisit. Ai u takua me gruan e tij të ardhshme, Silvia Sommerlath-i gjermano-braziliane, një ish-mjeke e fluturimit dhe përkthyese e trajnuar, gjatë Olimpiadës Verore të 1972 në Mynih, ku ajo po punonte si një organizatë arsimore.

ABBA performoi në një gala në nder të tyre një natë para dasmës së çiftit të magjepsur më 19 qershor 1976. Mbretëresha Silvia ishte mbretëresha e parë suedeze që kishte një karrierë profesionale përpara se të bëhej mbretërore.

Shkruar Nga
More from admin

Nicki Minaj zbulon më shumë se duhet…

Këngëtarja e njohur amerikane, Nicki Minaj i ka befasuar të gjithë me...
Read More