EU-OCS: Kokaina i përket kartelit “Clan de Golfo”, u kap në bashkëpunim

 

EU-OCS, i njohur edhe si Observatori Europian për Krimin dhe Sigurinë, në faqen e saj shkruan se në Shqipëri janë kapur 613 kilogramë kokainë.

Sipas Radka Sestakova, aksioni është kryer në koordinim me Flotën Kombëtare Kolumbiane dhe agjenci ndërkombëtare.

Në shkrim thuhet se kokaina e kapur i përket një grupi të lidhur me kartelin famëkeq “Clan de Golfo”.

Ky kartel është përgjegjës për dërgimin e sasive të mëdha të narkotikëve në portet e ndryshme të Europës.

Flota Detare e Karaibeve, së bashku me agjenci të tjera ndërkombëtare europiane dhe amerikane, kanë kapur këtë vit më shumë se shtatë ton kokainë, thuhet në shkrim.

Raportohet se kjo sasi kokaine është më e madhja e kapur në Shqipëri.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Holanda refuzon idenë e Macron dhe Merkel për ushtrinë evropiane

  Ministrja holandeze e Mbrojtjes, Ank Bijleveld, deklaroi se qeveria e vendit...
Read More