Elita 5, Grupi legjendë i muzikës shqiptare

114

Elita 5 është një bandë shqiptare rroku. Grupi u formua në vitin 1991 në qytetin e Tetovës në Maqedoni. Ata regjistruan albumin e tyre të parë me titull Elita 5 në vitin 1992.

Ata kanë refuzuar në mënyrë të përsëritur për të luajtur në festivale konkurruese duke deklaruar se “grupi nuk i përket festivaleve”, duke preferuar koncerte në vend.

elita_1455128386-8499685

elita-5-af-euml-r-lansimit-t-euml-klipit-t-euml-ldquo-si-nj-euml-meteor-rdquo-foto-audio_hd

Në një koncert të vitit 2001 grupi u hap në Tiranë për bandën gjermane Skorpions, këngëtar Arif Ziberi në një intervistë theksoi se kjo ishte një nga momentet më emocionuese në jetën e tij.

Elita5_4_

Në vitin 2008 grupi ka organizuar një koncert humanitar në Tetovë, Maqedoni për viktimat e shpërthimeve të Gërdecit 2008.
Ata marrin pjesë në shumë koncerte dhe janë të ftuar çdo vit për të mbyllur festën e birrës në qytetin e Korçës, Shqipëri

maxresdefault

Pjestarët:

Mevaip Mustafi
Besim Ibraimi
Arif Ziberi
Agron Idrizi
Nexhat Mujovi

52651F23EDA8E8F994D9CDC42EECD2A8

elita_5_promovon_albumin_e_ri_

Diskografia:

Elita 5 (1992)
Nuk jam Al Kapone (1995)
Fol, vetëm fol (1997)
Si Merlin Monro
Elita 5 Live (2000) (LP)
Vetëm për ju
Bardh e zi (2004)
Çmendem (2007)
Mohikani I Fundit (2014)

Arif-Ziberi_Elita-5

eHNxOHZ6MTI=_o_elita-5---degjo-official-video-hd

Shkruar Nga
More from Redaksia

Alketa Vejsiu shfaqet ndryshe, përcjell foto joshëse..

  Gjithmonë jemi mësuar ta shohim të kuruar deri në perfeksion, klasike,...
Read More

More Stories