Debate për “Lista e Shindlerit”, filmi falas në kinematë gjermane, zemërim në mesin e AfD…

Një kinema gjermane shkaktoi zemërim mes anëtarëve të partisë Alternativa për Gjermaninë pasi i ofroi hyrje të lirë në shfaqjen e filmit të vitit 1993, “Lista e Shindlerit”.

Kinemaja Cinexx ne Hachenburg e ka planifikuar në 27 janar filmin e Steven Spielberg, i cili rikrijon disa prej tmerreve më të mëdha të përjetuara nga hebrenjtë europianë nën regjimin nazist.

Por pjesëtarë të AfD në landin Rhineland-Palatinate u ndjenë të ofenduar, sepse mendojnë që hyrja e lirë e lidh partinë e tyre me holokaustin.

<

“E konsiderojmë lidhjen e AfD me Holokaustin, shfarosjen massive te njerëzve të besimit hebre, si një gabim të papërshkrueshëm”, thuhet ne deklaratën e nxjerrë prej kësaj partie.

Lideri i saj në Rhineland-Palatinate, Uwe Junge, shkroi një mesazh të ashpër në twitter. “Një tjetër përpjekje e ngathet për ta afruar AfD-në me nacional-socializmin. A ka të bëjë me këtë vallë Hendrik Hering, kryetari i grupit socialdemokrat në parlamentin rajonal? Sepse Hachenburgu është zona e tij zgjedhore”, ishte akuza e Junges.

Kinemaja vete nxori një deklarate ku sqaronte se ofron një gamë të gjerë filmash për grupe të ndryshme dhe se nuk beson që të gjithë votuesit e AfD-se janë nazistë. Ajo shtoi se i ofron rregullisht hyrje të lire shoqatave dhe federatave.

Top Channel

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Rrëzohet ura në Florida dhe zë poshtë makinat, dyshohet për viktima

  Një urë në ndërtim e sipër në një kampus të një...
Read More