ShowBizz

Bota e muzikës sot në zi, humb jetën këngëtari me famë botërore

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:10 - 01/10/18 |
mapo.al

Këngëtari dhe tekstshkruesi, Charles Aznavour, ka ndërruar jetë sot në moshën 94 vjeç.


Ai humbi jetën pas një karriere që i zgjati më shumë se 80 vjet.


Charles ishte i njohur më së shumti për hitin e tij të vitit 1974 ‘She’ dhe u nderua me një yll në Hollywood Walk of Fame në 2017.


Këngëtari u martua tri herë dhe ka gjashtë fëmijë.


Ai u konsiderua si ‘Entertainer of the Century’ nga CNN në vitin 1998.

Aznavour regjistroi më shumë se 1.200 këngë në shtatë gjuhë të ndryshme dhe performoi në 94 vende.

I ndjeri ka lindur në Paris në vitin 1924 nga prindër armenë që ikën nga genocidi në vend për të filluar një jetë të re në kryeqytetin francez.


Etiketa: , , ,

Pas