BE do i zgjerojë kufijtë e Shengenit, këto shtete pritet t’i bashkohen

Parlamenti Europian në seancën plenare të Strasburgut kanë diskutuar për hyrjen e zonës kroate në Shengen.

Kjo mund të ndodh, sipas parashikimeve të deputetëve kroat, në vitin 2019.

Pozita themelore e ithtarëve të këtij ndryshimi të madh në sistemin e hyrjes dhe daljes në BE është se nuk duhet të ketë shtet në rend të dytë në Bashkim dhe prandaj propozohet të zgjerohet zona Shengen për Bullgarinë, Rumaninë dhe Kroacinë.

Europarlamentari kroat dhe zyrtarët lokalë janë të kënaqur me këtë vendim të Parlamentit Evropian dhe pretendojë se Kroacia nuk ka pasur mbështetje të qarë politike të Parlamentit Evropian për t’u bashkuar në zonën e Shengenit.

Tani pritet që Kroacia deri në fund të viti të ardhshëm të përmbushë të gjitha kriteret për të hyrë në zonën Shengen .

Hyrja në zonën Shengen është një vendim politik që kërkon një vendim unanim të Evropës.

Procesi i vlerësimit të kroate është ende në zhvillim e sipër dhe për të adresuar më pastaj mangësitë e caktuara, por kjo mbetet çështje që Komisionin Evropian do të njoftojë në të ardhmen e afërt, njofton Jutarnji List.

Shkruar Nga
More from Revista User

Humb jetën tragjikisht një 32-vjeçar, në të njëjtin vend ku kishte humbur vëllain

Personi në foto është 32-vjeçari, Blerim Bizhga, i cili humbi jetën dje...
Read More