Arkeologët zbulojnë një mozaik me një mesazh mahnitës

skeleton1_1461507583-4777850

Arkeologët në Turqi kanë zbuluar një mozaik të lashtë grek me një këshillë interesante në të.

Mozaiku i dyshemesë, i zbuluar në provincën Hataj në kufirin turko-sirian, përmban disa figura të ndryshme së bashku me një tekst të lashtë grek që thotë: “Ji i lumtur dhe kënaqu me jetën tënde”.

Mozaiku i zbuluar mendohet se i përkiste një dhome të ndejës.

Sipas arkeologut Demet Kara nga Muzeu Arkeologjik Hataj, i cili ishte i përfshirë në këtë zbulim, mozaiku është një artefakt i qytetit të lashtë greko-roman Antioch.

Shkruar Nga
More from Revista User

Pas sulmit terrorist në Londër, shikoni veprimin e britanikëve në rrjetet sociale

Katër persona humbën jetën dhe 20 të tjerë u plagosën si pasojë...
Read More