Alda Bardhyli: Kasem Trebeshina i mbivlerësuar, letërsia e tij mesatare

Alda Bardhyli, studiuese e letërsisë dhe drejtoreshë e Botimeve UET PRESS, ishte e ftuar në emisionin ‘Wake Up’ në Top Channel, ku iu kërkua të hidhte në kosh katër libra. Ndërsa jemi mësuar ta shohim të sugjerojë libra, drejtuesit e ‘Wake Up’ i kërkuan të kundërtën, të hidhte në kosh librat që s’duhen lexuar.

Bardhyli hodhi në kosh dy shkrimtaret e njohura Toni Morrison dhe Virginia Wolf, duke argumentuar se “dhe pse janë autoret e saj të preferuara, do donte të kishin një shqipërim më të mirë”.

“Do doja t’i lexoja në një shqipe më të bukur”, tha ajo.

Më pas ajo u ndal tek libri ‘Mekami’ me autor Kasem Trebeshinën duke e quajtur një libër gati “antishqiptar”. Sipas saj ka një mitizim të figurës së Trebeshinës pas viteve ‘90-të edhe nga studimet shqipe, duke ngatërruar shpesh raportin e tij me komunizmin, burgun dhe gjithë kalvarin e një jete të mundimshme me tekstin.

“Duhet lexuar teksti i ndarë nga përvoja jetësore, për të parë se letërsia e tij është mesatare dhe jo në nivelet në të cilat kërkohet të vendoset. ‘Mekami’ është një libër që duket sikur është shkruar nga një autor i huaj. Thelbi i letërsisë duhet të jetë humanizmi dhe ky libër bën të kundërtën, nxit urrejtjen mes dy popujve, atij shqiptar dhe turk. Nga ana tjetër Trebeshina përpiqet të ulë figurën e Skëndërbeut dhe cilësi të tjera të shqiptarëve duke i quajtur si një popull i pabesë dhe me virtytet më negative që mund të ketë një kombësi. Pavarësisht se nuk është subjekti ai që e bën letërsinë, jam e bindur që çdo lexues shqiptar nuk do ndjehej mirë të lexonte këtë libër”, tha ajo.

Shkruar Nga
More from admin

Horoskopi ditor, e dielë 25 qershor 2017

Dashi Dite e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne...
Read More