Bota

A do tё aneksojё Netanjahu edhe Bregun Perёndimor tё Jordanit?
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:44 - 08/04/19 |
mapo.al

Pak para zgjedhjeve parlamentare nё Izrael kryeministri Netanjahu mendon edhe aneksimin e vendbanimeve nё Bregun Perёndimor tё Jordanit. Deri tani kёtё e kanё kёrkuar vetёm partnerёt ultra-nacionalistё tё koalicionit.


Do tё ushtroj “sovranitetin” izraelit nё Bregun Perёndimor tё Jordanit duke mos bёrё asnjё dallim mes tё gjithё bllokut tё vendbanimeve dhe atyre qё jane tё izoluara, tha kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu nё njё intervistё televizive. Ai theksoi, se ka arritur qё presidenti i SHBA-sё, Donald Trump, tё njohё si territor izraelit Kodrat e Golanit. Tani synohet kalimi nё “fazёn tjetёr”.


Njё zёdhёnёs i presidentit palestinez Mahmud Abbas i tha agjencisё sё lajmeve Reuters, se tё tilla hapa dhe deklarime nuk i ndryshojnё faktet. Vendbanimet janё ilegale dhe duhet tё hiqen.


Ndёrkohё mё shumё se 400.000 banorё jetojnё nё Bregun Perёndimor tё Jordanit tё pushtuar qё nga viti 1967 dhe 200.000 tё tjerё nё Jeruzalemin Lindor tё aneksuar prej Izraelit. OKB-ja i konsideron kёto vendbanime izraelite nё zonat e pushtuara paletineze si ilegale.


Nё nivel ndёrkombёtar ndёrtimi i vendbanimeve izraelite konsideorhet si njё ndёr pengesat mё tё mёdha pёr njё zgjidhje tё qendrueshme paqёsore nё Lindjen e Mesme, sepse vendbanimet ngrihen nё njё vend, tё cilin e pretendojnё si shtetin e tyre palestinezёt.

Mesazh zgjedhёsve nacionalistё?
Deri tani partneri ultra-nacionalist i koalicionit tё qeverisё sё Netanjahut ka kёrkuar, qё tё shtrihet sovraniteti izraelit edhe nё Jordanin Perёndimor. Netanjahu vet nё tё kaluarёn ёshtё shprehur pёr krijiin e njё shteti palestinez tё demilitarizuar. Deklarimet e tij tani pak para zgjedhjeve parlamentare tё martёn duket se synojnё tёrheqjen e votave tё zgjedhёsve nacionalistё, tё cilёt janё kundёr zgjidhjes paqёsore me palestinezёt.

Netanjahu synon njё mandat tё pestё si kryeministёr. Nё anketime parashikohet njё garё pikё mё pikё mes partisёsё tij Likud dhe aleancёs sё qendrёs blu-bardhё. Atё e kёrcёnon edhe njё padi pёr shkak tё kuzave pёr korrupsion. Nё kulmin e fushatёs elektorale prokurori i pёrgjithshёm deklaroi, se do tё ngrejё padi kundёr kryeministrit pёr ryshfet, mashtrim dhe shpёrdorim tё besimit nё tri raste./AFP/


Etiketa: , , ,

Pas