20 vjet eksodi kosovar, Majko: Kemi ende kufirin e ish-Jugosllavisë

 

Është përkujtuar sot në Kukës 20-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, të cilët u dëbuan nga regjimi i Millosheviçit.

Bashkia dhe Këshilli i Qarkut të Kukësit në bashkëpunim me Shoqatën “Eksod ’99” si çdo vit bënë pritjen simbolikë të kosovarëve në Morinë.

Kukësi ishte porta e shpëtimit për mbi 1 milion shqiptarët e Kosovës në vitin 1999 që u dhuna e terrori serb i detyroi të braktisin shtëpitë e marshojnë drejt shtetit amë për shpëtim.

Qyteti i vogël verilindor u vu në ballë të përballimit të një krizë me përmasa ndërtombëtare teksa hapi dyert për 75 mijë persona, që në atë kohë ishin tre fishi i popullsisë së zonës.

 

Pjesëmarrës në këtë aktivitet, ministri i Diasporës, Pandeli Majko, thotë se kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë vazhdon të jetë po ai i ish-Jugosllavisë dhe duhet punuar fort për ta shndërruar këtë kufi të shqiptarëve, duke nënkuptuar heqjen e barrierave kufitare. Gjatë eksodit të 99-ës, Pandeli Majko ka qenë kryeministër.

“Kosova dhe Shqipëria ndihen më mirë, por ne duam të jetë më mirë. Jemi shqiptarë dhe dy kufij këtu. Është kufiri i ish- Jugosllavisë. Duhet ta bëjmë të Kosovës dhe Shqipërisë, i cili do të bëhet shumë shpejt”, u shpreh ai.

Teksa kaloi në këmbë kufirin, Majko tha: “Është kënaqësi, pas 20 vitesh flet vetë gjithçka. Çfarë ka ndodhur, si kujtohet, çfarë ka ndryshuar dhe arsyeja pse jemi këtu të gjithë bashkë“.

Ndërsa kryetari i Bashkisë Kukës, Bashkim Shehu, u shpreh se Kukësi ndihet prapë i nderuar pas 20 vitesh. “Këto ditë duhet ti kujtojmë për mirë, për bashkim, për gjithçka”, tha ai.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Russell Crowe ndryshon pamje…. për një projekt të ri?

  Russell Crowe, i njohur për rolin e tij në filmin ‘Gladiatori’,...
Read More