10 Shtëpitë e operës më të famshme në Botë

Shtëpitë e Operas janë simbole të fuqishme të pasurisë dhe statusit kulturor të qytetit, të ndërtuara për të shfaqur tenorët kryesorë, baritonët dhe sopranot.

Ato gjithashtu konsiderohen shpesh si vepra arkitekturore të çmuara të qyteteve ku janë ndërtuar.

<

Këtu janë 10 shtëpitë e operës më të famshme në mbarë botën:

10. Teatri Bolshoi – Teatri Bolshoi i Moskës e filloi jetën si një ndërtesë me tulla të papërfillshme pas përfundimit të ndërtimit të tij në fund të viteve 1790. Më pak se 35 vjet më vonë, teatri u rikonstruktua tërësisht. Stili i tij arkitekturor neoklasik plotësohet nga qilima orientale, mure prej mëndafshi dhe karrige të zbukuruara me kadife në brendësi të tij. Teatri u rinovua gjithashtu në vitin 2011 me një kosto të përfolur prej 1 miliard dollarë.

 

9. Shtëpia e Operës së Hungarisë – Përfunduar në 1884, Shtëpia e Operës së shtetit hungarez konsiderohet si arritja më e mirë e arkitektit Mikos Ybl. Ajo u ndërtua në stilin arkitektonik të periudhës së Rilindjes dhe brendësia e saj është zbukuruar me piktura dhe skulptura nga disa nga artistët më të mirënjohur të Hungarisë. Kjo shtëpi opera është gjithashtu e famshme në botë falë akustikës së saj të shkëlqyer.

 
 
 

8. Shtëpia e Operës Metropolitane – Metropolitan Opera House e New York City është e famshme për prodhimet e përpunuara dhe inovative që vihen atje. Për më tepër, Met ka akustikë të shkëlqyer. Ajo u hap në vitin 1966, dhe u projektua nga Wallace K. Harrison.

 
 
 

7. Teatro Colon – Teatri Colon mahnitëse në Buenos Aires u hap përsëri në vitin 1908 me një shfaqje të Aidës së Verdit. Në kontrast me shumë nga shtëpitë e tjera të operës në këtë listë, kjo shtëpi opera ishte projektuar nga një sërë arkitektësh të ndryshëm, gjë që mund të shpjegojë pse ka një pamje aq eklektike. Ajo ishte shtëpia më e madhe e operës në botë për 65 vjet përpara ndërtimit të Shtëpisë së Operas të Sidneit në vitin 1973, me një kapacitet prej 2500 vetash. Tenori legjendar, Luciano Pavarotti, dikur lavdëroi shtëpinë e operës për “akustikën e saj të përsosur”.

 
 
 

6. Teatro di San Carlo – Shtëpia më e vjetër e operës në vazhdimësi aktive në Evropë. Teatro di San Carlo në Napoli u ndërtua nga Mbreti Çarls I III i Spanjës, dhe është i lidhur me Pallatin Mbretëror të qytetit. Ai u përfundua në 1737, dhe brendësia e tij është zbukuruar me gjethe ari dhe kadife të kuqe. Karriget e tij në formë patkoi janë përhapur nëpër gjashtë nivele. Teatri iu nënshtrua një rinovim multimilionësh në 2010.

 
 
 

5. Shtëpia e Operës së Vjenës – Më shumë i njohur si Staatsoper, Shtëpia e Operës së Vjenës u përfundua në 1869, dhe u hap me një performancë të Don Giovanni të Mozartit. Ajo u ndërtua në stilin arkitektonik neoklasik. Mjerisht, bomba ra në shtëpinë e operës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe nuk u restaurua plotësisht deri në vitin 1955.

 
 
 

4. Teatro Amazonas – I vendosur në qytetin Amazonian të Manaus, Teatri Amazonas u ndërtua gjatë kulmit të tregtisë së gomës. Për shembull, mobiliet erdhën nga Parisi, mermeri nga Italia dhe çeliku erdhi nga Anglia. Kubeja e jashtme është e mbuluar me 36,000 pllaka qeramike të pikturuara në ngjyrat e flamurit kombëtar brazilian. Shtëpia e operës veproi vetëm tre vjet para se të mbyllte dyert e saj për 90 vitet e ardhshme, dhe kjo ndodhi për shkak se tregtia e gomës u zhduk nga Manaus, duke shkaktuar që qyteti të humbasë burimin kryesor të të ardhurave.

 
 
 

3. La Scala – I njohur në të gjithë botën, Teatro dalla Scala ose La Scala për një kohë të shkurtër, ka qenë një nga shtëpitë e operës më të rëndësishme ndonjëherë që kur u hap përsëri në 1778. Stili neoklasik dhe akustika e mrekullueshme zbulon çdo të metë të vetme në performancën e këngëtarit.

 
 
 

2. Palais Garnier – Kjo shtëpi e shkëlqyer e operës është krijuar për vendosjen në skenë të Fantazmës së Operës, një nga muzikalet më të famshme të prodhuara ndonjëherë. Ajo ishte projektuar nga arkitekti Charles Garnier dhe përfundoi në 1875. Ndërtesa e stilit Beaux-Arts strehon një llambadar kristal prej shtatë tonësh në qendër të saj, së bashku me statuja mermeri që përshkruajnë figura nga mitologjia greke. Palais Garnier, megjithatë, ka vija të dukshme të vështira.

 
 
 
1. Shtëpia e Operës së Sidneit – Padyshim shtëpia më e famshme e operës në botë. Ajo konsiderohet si një nga kryeveprat arkitektonike të shekullit të 20-të, dhe është projektuar nga arkitekti danez, Jørn Oberg Utzon. Pavarësisht nga emri i saj, Shtëpia e Operës së Sidneit në fakt përfshin vende të shumta të performancës, si një dhomë me shumë qëllime, një sallë koncerti dhe një ambient në natyrë për shfaqjet që ndodhin gjatë verës australiane.
Shkruar Nga
More from Redaksia

Mirëqenie: Angjinaret, ushqimi mesdhetar që rigjeneron mëlçinë

  Angjinarja, ushqimi i rigjenerimit që vjen me pranverën. Në mitologjinë greke, angjinarja...
Read More