Zyrtarizimi i shqipes në Maqedoni, Ngjela: Shenja e fundit e gjenocidit sllav kundër shqiptarëve

 

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar sot pas vendimit të miratuar sot nga Kuvendi i Maqedonisë për zyrtarizimin e gjuhës shqipe. Përmes një mesazhi në faqen e tij të ‘Facebook’ Ngjela thekson se ka dy fakte në favor të ngritjes shqiptare në Ballkan.

Avokati Ngjela e cilëson këtë vendim të sotëm si një shenjë të fundit të gjenocidit sllav kundër shqiptarëve, dhe fillimi i ringritjes së dinjitetit shqiptar në shtetin e Maqedonisë.

“Shumë shpejt do shohim që shqiptarët janë mbi 50 përqind e popullsisë së shtetit maqedonas, dhe shqiptarët do të jenë në shtetin me shumicën e tyre”,- shkruan Ngjela.

REAGIMI I NGJELËS:

“Ka dy fakte të njëpasnjëshëm në favor të ngritjes shqiptare në Ballkan. Sot, para një ore u votua ligji i gjuhës shqipe në parlamentin e Maqedonisë: shqipja u bë gjuhë zyrtare. Gruevski ka dashur të dhunojë fizikisht kryetarin e kuvendit Telat Xhaferin.

Në fakt kjo duhet të jetë shenja e fundit e genocidit sllav kundër shqiptarëve, dhe fillimi i ringritjes së dinjitetit shqiptar në shtetin Maqedon.

Dhe ka qenë teza amerikane, shprehur dje në Beograd nga zëvendës sekretari i shtetit amerikan që Kosova duhet të ketë ushtrinë e saj, e njëjta kuptueshmëri qëllimore e kësaj kohe. Nuk kanë më forcë kundër shqiptarëve as serbët dhe as grekët.

l.
Aleanca shqiptaro- amerikane për Ballkanin Perëndimor është në një ecje me ngjitje. Porse koha po tregon se kjo aleancë është një domosdoshmëri historike për vetë Perëndimin

Ringritja e personalitetit shqiptar në Maqedoni është testi i madh i ecjes përpara të albanizimit të Ballkanit Perëndimor. Shumë shpejt do shohim që shqiptarët janë mbi 50 përqind e popullsisë së shtetit maqedonas, dhe shqiptarët do të jenë në shtetin me shumicën e tyre. Në këtë seancë parlamentare kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Telat Xhaferi, e tregoi veten se është jo vetëm një gjeneral fitimtar i UÇK -së, por edhe një burrë shteti. Ndërkaq duhet të kuptojmë se ngjarjet e përbashkëta që kanë një objekt, sigurisht që janë të lidhura.

ll.
Një ngjarje e njëjtë mund të quhet edhe ajo që zëvendës sekretari i shtetit amerikan theksoi dje në Beograd. Ai tha: “askush nuk mund t’ia ndalojë Kosovës të drejtën për të ngritur ushtrinë e saj”. Po ta shohësh me një sy normal, kupton se në të dy vendet e shqiptarëve etnikë në Ballkan, në Kosovë dhe në Maqedoni, amerikanët po i rikthejnë shqiptarëve të drejtat e tyre të nëpërkëmbura në njëqind e pesëdhjetë vjet.

Kjo në fakt është pa dyshim pjesë e planit që e vendos aleancën shqiptaro-amerikane në veprimin e saj intensiv për të krijuar realisht botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor si pjesë integrale të politikës amerikano-gjermane – dhe gjithçka në konsolidimin e pengesës ruse në këtë zonë.
Kontradiktat amerikano ruse përkundrejt interesit perëndimor në Ballkanin Perëndimor kanë vetëm një element dominant të pashlyeshëm: botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Në funksion të kësaj, të gjitha orvatje e korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri për të bashkëpunuar me Moskën, duhet të goditën të rëndë. Në të vërtetë kjo ka qenë sëmundja shqiptare e shitjes së liderëve të tyre, e cila pas përfundimit të Reformës së nisur, do të marrë fund.

lll.

Gjithsesi shqiptarët kudo ku janë po përjetojnë zgjimin e tyre me përkrahjen e madhe amerikane. Kjo kohë do të hyjë në histori si periudha kur shqiptarët kaluan nga mbijetesa në eskalimin e tyre drejt ngritjes së përgjithshme si komb, si etni, si forcë dhe si një fillim i arritjes së zhvillimit tyre drejt prosperitetit. Dhe, kjo kohë, nuk koinçidon nga rasti dhe me luftën kundër korrupsionit në Shqipëri. Ka qenë vazhdimisht në njëqind vjet që korrupsion i kryeministror shqiptar ka përkrahur luftën që fqinjët aneksues territoresh kanë bërë deri genocid kundër shqiptarëve. Por, tani, pas këtyre ndodhive që përmendëm, kuptohet qartë edhe qëllimi i lobimit rus që ka bërë Lulzim Basha me qarqet ruse. E si mund të qëndrojë në krye të së djathtës shqiptare një bashkëpunues me armiqtë shekullor të Shqipërisë dhe shqiptarëve!”

Shkruar Nga
More from Redaksia

Era Istrefi, së shpejti në një bashkëpunim me reperin e famshëm

  Era Istefi ka realizuar deri më tani bashkëpunime me shumë këngëtarë...
Read More