Zgjedhjet në Gjermani/ Exit-Pollet: Merkel fiton mandatin e katërt

Angela Merkel po shkon drejt një mandati të katërt si kancelare e Gjermanisë, pasi partia e saj e qendrës së djathtë “CDU” dhe partia simotër “CSU” fitojnë me 32% të votave, sipas sondazheve fillestare.

Ky sondazh vë kristian-demokratët para partnerëve të koalicionit të tyre dhe rivalit kryesor, Partisë Socialdemokrate SPD, të kryesuar nga Martin Schulz, i cili përfundoi një fushatë të mjerueshme me vetëm 20% të votave, shkruan “The Telegraph”.

Sipas exit polleve deri tani në Bundestagun gjerman futen 6 parti politike. Ndërkohë që partia e ekstremit të djathtë AFD ka marrë 13.5 përqind të votave.

Sipas informacioneve të Infratest-Dimap, rezultatet e para të partive politike kryesore gjermane në votimet për zgjedhjet parlamentare 2017, tregojnë se CDU nuk e arriti rezultatin që priste. 26,6% e votave cilësohet rezultati i parë i partisë konservatore, bashkë me partinë CSU, 6%, unioni CDU/CSU arrin 32,6%%.

Në sondazhet parazgjedhore unioni kryesonte me 37%, ndërkohë që krahasuar me rezultatin e zgjedhjeve të kaluara parlamentare, ky rezultat është një goditje për CDU-në e kancelares Merkel.

Ndërkohë që duket se partia socialdemokrate arrin rezultatet që i parathonin edhe sondazhet, rezultate jo optimiste për këtë parti.

Partia Socialdemokrate kap vetëm 20,5%, pra një rënie 5% krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013. Ndërkohë që me 13% të votave, partia e tretë në Bundestag do të jetë partia djathtiste, Alternativa për Gjermaninë, e konsideruar si parti e protestës që shfrytëzon frikën e gjermanëve nga refugjatët dhe globalizmi.

Nënkryetarja e kësaj partie, Manuela Schwesig u shpreh për ZDF, se SPD-ja do të kalojë në opozitë.

Parti që mund të quhet fituese e këtyre zgjedhjeve është partia liberale, FDP, një parti që nuk ishte prezente në Bundestagun e kaluar, sepse nuk e kapi kuotën e 5%, pro që hyn sërish me një rezultat optimist, 10,5%.

E Majta kap vetëm 8,9% të votave ndërkohë që të Gjelbrit arrijnë një përmirësim të lehtë me 9,4%, krahasuar me rezultatin e zgjedhjeve të kaluara, 8,5%.

Interesante mbetet çështja e koalicioneve në Gjermani. Në një kohë që në bazën socialdemokrate është rritur mospëlqimi për një koalicion me bazë të gjerë, një mundësi tjetër e diskutuar është koalicioni i Unionit me Të Gjelbrit dhe Liberalët, njofton “DW”.

 

Shkruar Nga
More from Redaksia

Të gjithë e arrestuan Gjuriçin – askush nuk i arrestoi turqit!

  Nga Augustin Palokaj - Para shumë muajsh në Bruksel kishte shkaktuar huti...
Read More