Politika

Zbulohet moli, ja vendi në Himarë nga ku u nis gomonia me 2 ton kanabis që u kap në Greqi

               Publikuar në : 14:07 - 26/11/17 |
mapo.al

Një gomone me më shumë se 2 ton kanabis sativa është kapur nga forca ushtarake greke, pas 48 orësh ndjekje në det. Gomonia në të cilën ishin 3 persona, 2 shqiptarë dhe një italian është nisur nga bregu i Himarës.


Më saktë duket se ajo është nisur nga Porto Palermo. Këtë denoncim ka bërë në faqen e tij në Facebook, ish-kryeministri Sali Berisha që ka publikuar edhe një mesazh.Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha:


Oficeri dixhital informon:

Radarët tanë nuk e “panë” gomonen me dy ton drogë që u kap nga forcat greke te kufirit.

Gomonia u nis nga moli i Porto Palermos!

“Doktor pershendetje! Jam nje ushtarak i marines nga Saranda. Doja te thoja se çuditërisht skafin e kapur dje me 2 ton e ca droge nga forcat ushtarake Greke e konstatojne vetem radaret e Greqise se radaret tane jane “mesuar” dhe nuk i raportojne me skafet si ai qe u nis dje nga Himara.

Forcat detare jo vetëm nuk ka kryer misionin e saj që të ruajë dhe të mbrojë mjedisin detar për zbatimin e ligjshmërisë në det, por perkundrazi ne funksion te paligjshmërise dhe trafikut te droges ka vendosur edhe bazen ushtarake te Palermos për ta ndihmuar këtë trafik. Rasti më flagrant është pista e Forcave Detare në Porto Palermo ku kryhej dhe trafiku i Habilajve i faktuar nga përgjimet italiane, por drejtuesit e Flotes dhe sherbimi informativ i ushtrise qe mbulon detin mbyllin syte dhe fryjne xhepat. Ata shikojne vetem ndonje varke peshkimi per ndonje arke me peshk duke qene se gjuajne me trata fundore dhe u bejne presion se per te tjerat…”Pas