Vrasja e Kim Jong-nam/ Të dyshuarat u paguan 90$ për t’i bërë “një shaka”

kim-jong

Një grua indoneziane e arrestuar për vrasjen e gjysmë-vëllait të liderit të Koresë së Veriut tha të shtunën se ishte paguar 400 ringit malajzianë (rreth 90$) për t’i bërë atij një shaka. 25 vjeçarja Siti Aisyah, tha në polici se ishte paguar për të njollosur fytyrën e Kim Jong-nam me vaj bebeje, si pjesë e një shakaje për një “reality show”.

Testimet treguan se Kim u vra me helimin e rëndë toksik VX, i cili klasifikohet nga Kombet e Bashkuara si armë e shkatërrimit në masë. Kim vdiq javën e kaluar teksa dy vajza e ndaluan atë në zonën e check-in të aeroportit ndërkombëtar të Kuala Lumpur. Policia e Malajzisë tha se ka kryer kontrolle në të gjithë aeroportin për kimike toksike. Një grua vietnameze dhe një burrë koreano-verior gjithashtu janë arrestuar për sulmin dhe shtatë të dyshuar të tjerë po kërkohen nga policia. Kreu i policisë malajziane Khalid Abu Bakar ka thënë se prezenca e gazit nervor u zbulua në fytyrën dhe sytë e Kim jong Nam.

Shkruar Nga
More from Revista User

Fernandez hedh poshtë akuzat se ka mbuluar përfshirjen e Iranit në sulmin ndaj hebrejve

Ish-presidentja argjentinase, Cristina Fernandez de Krichner, ka hedhur poshtë akuzat se ajo...
Read More