Te Vecanta

Vila e orgjive të Kaligulës: Historia e një skandali që po trondit botën

Na ndiqni në Facebook
               Publikuar në : 23:59 - 13/02/18 |
mapo.al

Haiti sapo ishte goditur nga një prej tërmeteve më të rënda në historinë e njerëzimit.


Ishte viti 2010 dhe tërmeti shkaktoi më shumë se 200 mijë viktima, edhe pse shifrat janë akoma të paqarta.Mijëra njerëz nga e gjithë bota vërshuan për të ndihmuar vendin e varfër, të tronditur nga tragjedia e rëndë.


Mes tyre edhe qindra organizata humanitare.

Por së fundmi ka dalë në dritë një skandal që ka tronditur jo vetëm organizatën e njohur bamirëse në Britani, Oxfam.

Punonjësit e kësaj të fundit shkuan në Haiti për të ndihmuar, por pasi morën një vilë luksoze me qira, e përdorën atë për të bërë orgji me vajzat e asaj zone, disa prej tyre të mitura.

Daily Mail ka publikuar disa foto nga vila e orgjive, e cila ka marrë edhe emrin “Vila e Orgjive të Kaligulës” për shkak të çmendurive erotike.

Me një pishinë dhe një verandë fantastike, kjo vilë u mor me qira për 1200 sterlina në muaj, një shumë astronomike për standardet e Haitit.

Një dëshmitare e këtyre orgjive tha se vajzat lëviznin nëpër vilë dhe në verandë gjysmë të zhveshura. Për ironi, ato mbanin bluza me logon e Oxfam.

Një banor i zonës tha se ishin skena të turpshme, në një kohë kur e gjithë zona ishte shkatërruar nga tërmeti.

Disa nga prostitutat ishin vetëm 14 vjeç.

Skandali ndodhi vite më parë, por u mbajt i mbuluar.

Një drejtues i lartë i Oxfam ka dhënë dorëheqjen, ndërkohë që organizata bamirëse mund të humbasë fondet për shkak të këtij skandali.Pas