Kryesore

Vijon anketa ’10 librat më të mirë të vitit 2018′, sot dalin fituesit

               Publikuar në : 09:30 - 28/12/18 |
mapo.al

Vijon anketa e ‘Mapo Letrare’ mbi 10 librat më të mirë të vitit 2018. 10 librat më të mirë të këtij viti do të shpallen të premten më 28 dhjetor ora 13:00, në një ceremoni organizuar nga Instituti Europian Pashko në hollin e Universitetit Europian të Tiranës. Anketës i janë bashkangjitur personazhe të botës së librit e medias. Qëllimi i kësaj ankete është nxjerrja në pah e botimeve dhe autorëve shqiptarë, duke hapur diskutime mbi atë çfarë këto botime sollën në mendimin dhe letrat shqipe.


Alfred Peza 1. Diana Çuli “Vrasje në Kryeministri”
 2. Tom Kuka “Gurët e vetmisë”
 3. Ismail Kadare “Kur grinden sunduesit”
 4. Virgjil Muçi “Piramida e shpirtrave”
 5. Eir Plasari “I shkruaj të pamundurës”
 6. Mimoza Ahmeti “Tutori”
 7. Vera Bekteshi “Vila me tri porta”
 8. Simon Rrota “Po shkruaj për vedin e Shkodrën”.
 9. Mustafa Nano “Provokatour”.
 10. Kim Mehmeti “Pusi”.

Rezarta Reçi


 1. Poemë arbëreshe, Zef Skiro du Maggio
 2. Roja i dritës, Flutura Açka
 3. Djalli komik, Zija Çela
 4. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 5. Prishtina, Mehmet Kraja
 6. Çështja e paqënë e detit, Shaban Murati
 7. Kërcim në bosh, Timo Flloko
 8. 69 gra, Arbër Ahmetaj
 9. Pëllumbat i brasin natën, Virion Graçi
 10. Pusi, Kim Mehmeti

Sazan Goliku

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. 100 lirikat e Frederik Rreshpjes
 3. Negative space, Luljeta Lleshanaku
 4. Djalli komik, Zija Çela
 5. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 6. Pusi, Kim Mehmeti
 7. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 8. Kënga e turmës, Rita Petro
 9. Erdhëm nga uji, Lediana
 10. Tutori, Mimoza Ahmeti

Xhimi Lazri

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 3. Letrat e mija kredenciale, Besnik Musatafaj
 4. Gruaja e shiut, Bashkim Hoxha
 5. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 6. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 7. Tutori, Mimoza Ahmeti
 8. Njerëzit vdesin të premten, Artan Fuga
 9. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 10. Poemë arbëreshe, Zef Skiro du Maggio

Belina Budini

 1. Vepra të zgjedhura, Mid’hat Frashëri,
 2. Hekuri dhe Çeliku, Mitrush Kuteli
 3. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 4. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 5. Nga fillimi në fund, Preç Zogaj
 6. Testamenti, Sabri Hamiti
 7. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 8. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 9. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 10. Letrat kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku

Anila Bisha

 1. Tregimet e moçme shqiptare, Mitrush Kuteli
 2. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 3. Kulla e sahatit, Ardian Vehbiu
 4. Letrat kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku
 5. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 6. Ati, Ardian Kyçyku
 7. Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi
 8. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 9. Bëhu i bukur, Mimoza Ahmeti
 10. Kërcim në bosh, Timo Flloko

Edi Vlusha

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Provokateur, Mustafa Nano
 3. Vila me tri porta, Vera Bekteshi
 4. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 5. Tutori, Mimoza Ahmeti
 6. Fqinjësi e trazuar, Bashkim, Zeneli
 7. Nga fillimi në fund, Preç Zogaj
 8. Përkthyesi, Maks Velo
 9. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 10. Kërcim në bosh, Timo Flloko

Thanas Medi

 1. Kur sunduesit grinden
 2. Fabula rasa, Agron Tufa
 3. Kur hëna digjej lart, Josif Papagjoni
 4. Dashuritë e virgjëreshës Madalenë, Ridvan Dibra
 5. Sizifi dhe Edit Piafi, Robert Goro
 6. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 7. Pëllumbat i vrasin natën, Virion Graci
 8. Djalli komik, Zija Çela
 9. Propozim në qiell, Samil Milloshi
 10. Prishtina, Mehmet Kraja

Liridon Mulaj

 1. Bibulz, Erenestina Gjergji Halili
 2. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 3. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 4. 100 lirika, Frederik Reshpja
 5. Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Çapaliku
 6. Gjithçka rreth asgjësë, Flogerta Krypi
 7. Vetëm për ty, Iva Nikolli
 8. Carpe Diem, Arjola Zadrima
 9. Marrja e gjakut, Andreas Dushi
 10. Nën lëkurë, Sindi Dobi

Grigor Banushi

 1. Vrasje në kryeministri, Diana Çuli
 2. Kur sunduesit grinden, Brajan Sukaj
 3. Ciklopi, Brajan Sukaj
 4. Marrja e gjakut, Andreas Dushi
 5. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku
 6. Piramida e shpirtrave, Virgjil Muçi
 7. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 8. Aromat e vjeshtës, Grigor Banushi
 9. Hakmarrja e Kazanovës, Mira Meksi
 10. Djalli komik, Zija Çela

Anila Mullahi

 1. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 2. Dashuri në moshën e Krishtit, Dritëro Agolli
 3. Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu
 4. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 5. Një ditë në natën pa fund (Dafina të thara), Kasem Trebeshina
 6. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli
 7. Të rritesh nga dashuria, Visar Zhiti
 8. Çaste, Lindita Arapi
 9. Pusi, Kim Mehmeti
 10. Roja i dritës, Flutura Açka

Fatmira Nikolli

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 3. Negative space, Luljeta Lleshanaku
 4. Sonatë për gruan e një tjetri, Henrik S.G
 5. Duke kërkuar Itakën, Frederik Reshpja
 6. Vepra poetike, Martin Camaj
 7. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 8. Roja i dritës, Flutura Açka
 9. Vrasje në kryeministri, Diana Culi
 10. Letra grues seme të vdekun, Gjovalin Gjadri

Arian Galdini

 1. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 2. Antropologjia e Kanunit, Nebi Bardhoshi
 3. Zëri, Fitor Muça
 4. Vila me tre porta, Vera Bekteshi
 5. Roja i dritës, Flutura Açka
 6. Tutori, Mimoza Ahmeti
 7. 100 lirikat, Frederik Reshpja
 8. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 9. Secili çmendet sipas mënyrës së vet, Stefan Çapaliku
 10. Skënderbeu, Aurel Plasari

Anisa Ymeri

 1. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 2. Sonatë për gruan e një tjetri, Henrik S.G
 3. Letra grues seme të vdekur, Gjovalin Gjadri
 4. Burri që më do mua, Adriatike Lami
 5. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 6. Më quajnë Musine Kokalari, Persida Asllani
 7. Letrat e mia kredenciale, Besnik Mustafaj, Arta Marku
 8. Edhe perënditë duan lavdinë, Skënder Rusi
 9. Gurët e vetmisë, Enkel Demi
 10. Anemona, Kim Mehmeti

Enton Bido

 1. Djalli komik, Zija Çela
 2. Skënderbeu një histori politike, Aurel Plasari
 3. Fjalori etimologjik i shqipes, Kolec Topalli
 4. Negative space, Luljeta Lleshanaku
 5. Pusi, Kim Mehmeti
 6. I keqi i vetes, Gazmend Kapllani
 7. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 8. 100 poezi, Frederik Reshpja
 9. Mjaltë e teh, Romeo Çollaku
 10. Prishtina, Mehmet Kraja

Ilir Baçi

 1. Gurët e vetmisë, Tom Kuka
 2. Vrasje në kryeministri, Diana Culi
 3. Kulla e Sahatit, Ardian Vehbiu
 4. Pëllumbat i vrasin natën, Virion Graci
 5. 100 lirikat, Frederik Reshpja
 6. Fjalori etimologjik i shqipes, Kolec Topalli
 7. Kënga e turmës, Rita Petro
 8. Ciklopi, Brajan Sukaj
 9. Memento mori, Alket Çani
 10. Sonatë për gruan e një tjetri, Henrik.S.G

Enela Topulli

 1. Memento mori, Alket Çani
 2. Vepra poetike, Ismail Kadare
 3. Kërcim në bosh, Timo Flloko
 4. 100 lirikat, Frederik Reshpja
 5. Në opinionin tim, Valbona Zeneli
 6. Mendimi kritik i një qytetari, Gilman Bakalli
 7. Kadare dhe regjimi komunist, Dashnor Kaloci
 8. Jasminë, Martin Camaj
 9. Kur sunduesit grinden, Ismail Kadare
 10. Hekuri dhe çeliku, Mitrush Kuteli


Etiketa: , ,

Pas