Vendi përrallor i Japonisë, Tohoku

 

1-25

Kur vjen fjala për bukuritë natyrore të Tokios, dihet që në krye është Tohoku.

I vendosur në majë të ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, rajoni Tohoku përbëhet nga 6 prefektura: Aomori, Akita, Fukushima, Iwate, Miyagi dhe Yamagata.

Edhe pse u shkatërrua nga cunami dhe tërmeti i 2011-ës, Tohoku u rimëkëmb me shpejtësi.

Vizitorët japonezë dhe turistët e huaj që vizitojnë zonën janë në numër të madh, kthehen aty për artin, kulturën, ushqimin, pamjet befasuese që të lënë pa frymë.

Ja tek është një galleri fotosh nga natyra e Tohoku-t që është vetëm një grimcë e bukurisë së pamasë së këtij rajoni.

2-19-700x394

3-15-700x394

4-12-700x394

5-5-700x394

160506141624-marsh-in-mt-chokai-yamagata-akita-super-169-700x394

160506141711-mototaki-waterfall-akita-super-169-700x394

160506142247-swans-on-yoneshiro-river-super-169-700x394

160506142446-yunohama-hot-springs-super-169-700x394

160506170238-japan-yamagata-zao-onsen-ski-resort-super-169-700x394

160509154738-tohoku-aomori-towada-national-park-super-169-700x394

160517102426-tohoku-cherry-blossoms-super-169-700x394

160517111250-natural-wonders-japan-super-169-700x394

160517115354-tohoku-super-169-700x394

160517120908-fukushima-oe-wetlands-super-169-700x394

160517151213-miyagi-tohoku-super-169-700x394

160517163434-mount-iwate-super-169-700x394

160517173220-fukshima-abukuma-do-at-takine-palace-super-169-700x394

 
Shkruar Nga
More from Redaksia

Emigrantët shqiptarë befasojnë Greqinë me këtë veprim

  Media është gjithmonë në kërkim të lajmit të keq, dëgjojmë të...
Read More

More Stories