Kryesore

Vdes ministri i fundit i Mbrojtjes në komunizëm
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:11 - 24/01/19 |
mapo.al

Ndërron jetë Kiço Mustaqi, ish-ministri i fundit i Mbrojtjes gjatë sundimit komunist.


Mustaqi, i lindur me 22 mars 1938, ishte gjeneral i Partisë së Punës.


Ai shërbeu si Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare, njihet si Ministri i fundit i Mbrojtjes i epokës komuniste në Shqipëri dhe ishte anëtar i Byrosë Politike.


Në vitin 1974, Mustaqi u zgjodh për herë të parë si përfaqësues në Kuvendi Popullor si pjesë e mandatit të tetë ligjor deri në legjislaturën e 12-të në 1992.


Në Kongresin e 9-të të Partisë Komuniste në nëntor të vitit 1986, ai u zgjodh kandidat i Byrosë Politike të Partisë së Punës të Shqipërisë dhe përfundimisht u ngrit në detyrë në korrik 1990 si anëtar i Byrosë Politike, ku qëndroi deri në qershor të vitit 1991.


Arkivoli me trupin e pajetë do të përcillet sot për në banesë të fundit në varrezat e Tufinës.


Etiketa: , , ,

Pas