Turqi: Arrestohen mbi 1000 pjesëtarë të Lëvizjes Gylen

arrestuar

“Policia ka arrestuar 1013 persona të afërt dhe pjesë e rrjetit terrorist të Lëvizjës Gylen,” shkruan media qeveritare turke “Daily Sabah”. Aksioni është shtrirë në 81 provincat turke gjatë mëngjesit të së mërkurës.

Sipas të dhënave shumica e të arrestuarve janë oficerë policorë, një ndër institucionet ku mendohet se është kontrolluar më fuqishëm nga imami Fetullah Gylen. Në akcion kanë marrë pjesë 8500 forca sigurie.

Organizata FETÖ është shpallur terroriste nga Turqia për akuzat se ka përgatitur Grusht shteti në natën e 15 korrikut. Lideri i saj, imami Fetullah Gylen jeton dhe vepron në Pocono të Pennsylvanisë nga 1999.

Shkruar Nga
More from Revista User

Kapen në flagrancë teksa tentuan të grabisnin një banesë, në pranga 2 të rinjtë

Dy klandestinë shqiptarë janë kapur në flagrancë nga karabinierët në Peschiera del...
Read More