Kronika

Trafiqet e paligjshme, policia e shtetit dhe Guardia di Finanza kontroll në të gjithë bregdetin shqiptar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:18 - 30/08/17 |
mapo.al

Policia e Shtetit njofton se kontrolle  të përbashkëta vijojnë nga Policia Kufitare e Durrësit dhe e Shkodrës.


Në hapësirën detare Velipojë-Ksamil, si dhe në grykë derdhjet e lumenjve, kontrolle të përbashkëta nga Policia Kufitare Shkodër, Durrës e Vlorë, Delta Forcë, D.V.P e Nukli Detar i GdF.


Vijon puna intensivisht në bashkëpunim dhe koordinim me Nuklin e kufirit detar të Guardia di Finanza në luftën kundër trafiqeve të paligjshme.


Kohët e fundit ka një rritje akoma më shumë të nivelit të bashkëpunimit  me partnerët kryesorë të kontrollit të kufirit blu,  duke bërë të mundur kapjen dhe sekuestrimin e disa mjeteve lundruese të gatshme për trafik lëndësh narkotike.


Falë asistencës së dhënë edhe në profilin trajnues nga partnerët, ka një rritje të kapaciteteve reaguese të Policisë Kufitare që operon në det, por edhe të Drejtorive Vendore të Policisë Vlorë, Durrës, Lezhë e Shkodër, të cilat kanë në juridiksion hapësirë detare.

Rritja e kapaciteteve reaguese, edhe falë një koordinimi me qendrën QNOD, ku operon edhe një përfaqësues i policisë kriminale italiane, si edhe me Rojen Bregdetare shqiptare.

Shkëmbimi i informacionit behet në kohë reale me Policinë italiane dhe Guardia di Finanza, në koordinim të plotë me zyrën Ndërlidhëse të Policisë së Shtetit në Bari.CLOSE
CLOSE
Pas