The Sun: Sekretet e Rita Orës, nga lidhjet e dashurisë e deri tek çështjet gjyqësore

Këngëtarja e origjinë shqiptare, Rita Ora ka rrëmbyer industrinë e artit dhe muzikës, pas saj në nga viti 2012.

Por, kush është Rita Ora, dhe kur e ka filluar karrierën?
Rita Ora është një këngëtare 26-vjeçare, aktore, prezantuese, gjykatëse dhe model i trashëgimisë shqiptare.

E lindur në Kosovë në vitin 1990, Rita u rrit në Londër pasi familja e saj iku nga Kosova për arsye politike.

Ajo nxori klipe duke u promovuar, por më vonë u tërhoq për të qenë pjese e Eurovizionin të BBC-së: ku më pas nënshkroi një marrëveshje me etiketë Roc Nation të Jay-Z në 2008.

Albumi i parë i Rita, Ora, u lancua në vitin 2012 “R.I.P, How We Do”.

Në vitin 2014 publikoi “I Will Never Let You Down”, ku kishte për qëllim të lançonte albumin e dytë të Ritës.

Rita në 2015 ka pasur bashkëpunime me Chris Brown, Body On Me, por albume nuk publikoi më. Ndërsa në 2017 publikoi këngën “Your song”.

Kur do ta publikojë Rita Ora albumin e saj të dytë?

Rita, 26 vjeç, ka thënë më parë se albumi i dytë i shumëpritur i saj do të publikohet në nëntor 2017. Ajo e ka bërë këtë lajm të ditur në Instagram, ku Rita shkruan: “Albumi do të dalë në nëntor dhe do të jetë i madh. Unë kam punuar për të për shumë kohë. “Ka disa njerëz që do të mahniten, dhe prite të sjell shumë surpriza”. Rita në qershor publikoi një këngë, duke u renditur në vendin e 13 në Mbretërinë e Bashkuar.

Kur është turneu i ardhshëm i Rita Orës?

Rita do t’i nisë turnet e saj në Maj të vitit 2018, ku biletat e para për koncertet e saj d të shiten në Ticketmaster. Ajo do ta fillojë turneun në Glasgow më 11 maj dhe përfundon në Bristol më 19 maj, duke shkurar në Leeds, Newcastle, Manchester, Birmingham dhe Londër.

Pse Rita Ora mori masa ligjore kundër Roc Nation?

Në qershor të vitit 2016 Rita la etikën e saj, pas një beteje të gjatë ligjore. Ajo ngriti një padi kundër Roc Nation. Rapper e kundërshtoi Ritën për 1.6 million euro pasi pretendonte se ajo që nuk arriti të dorëzojë pesë albume.

Kur Rita Ora ishte pjesë e jurisë në The X Factor dhe The Voice UK?

Duke marrë pjesë në jurinë në The X Factor në vitin 2012, Rita bëri emër atje. Ajo u shfaq në panel pranë Cheryl, Nick Grimshaë dhe Simon Coëell për vetëm një seri dhe zgjodhi të mos kthehej në shfaqje në mënyrë që të përqendrohej në projekte të tjera.

Por ajo bëri veçori dhe fitoi simpati, pasi doli dhe viktimat e zjarrit të Grenfell Tower.

Para, X Factor, Rita kishte shërbyer si trajnere në The Voice UK së bashku me Will.i.am, Ricky Wilson dhe Sir Tom Jones.

Cilat janë projekte të tjera televizive dhe filmike ku u shfaq Rita?

Rita zëvendësoi Tyra Bankat si pjesë kryesore e jurisë në sezonin e 23-të të Modelit Next Top të Amerikës të VH1, por është njoftuar se Tyra do të kthehet për garën e ardhshme.

Rita aktualisht po punon në një tjetër shfaqje të realitetit të SHBA, Boy Band, ku do të shfaqet përballë Spice Girl Emma Bunton, Nick Carter nga Backstreet Boys dhe producentit Timbaland.

Ajo bëri debutimin e saj të ekranit në “Fast & Furious Six” të 2013-ës para se të hynte në filma rekord Fifty Shades Of Grey.

Rita portretizoi motrën e Christian Gray, Mia, në përshtatjen e filmit 2015 dhe ripërsëriti rolin e saj për vazhdim të 2017, Fifty Shades Darker.

Ajo tashmë ka filmuar skena për finalen e trilogjisë, Fifty Shades Freed, që do të dalë në shkurt 2018.

Lidhjet romanike dhe jeta personale e Rita Orës?

Në korrik 2017 Rita u raportua se ishte në një lidhje me Tyrone Wood, djali i Rolling Stones. Ndërsa më parë Rita ka qenë në një lidhje me Lewis Hamilton dhe Justin Bieber.

Marrëdhëniet e saj më të profilit të lartë ishin me Rob Kardashian në vitin 2012, në 2013 me Calvin Harris, në 2015 me Richard Hilfiger, dhe ajo është gjithashtu ishte e lidhur me James Arthur te X Factor.

Shkruar Nga
More from Revista User

E ‘larë’ në diamant, Beyonce vezullon në Grammy Awards

Mbreteresha e popit ka bërë që të gjithë sytë të kthehen tek...
Read More