The Guardian: Kosova shteti i 51 i Amerikës. Lidhja e veçantë me SHBA

Në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës The Guardian sjell këtë galeri fotosh, ku thekson mirenjohjen e shqiptareve te Kosoves per SHBA.

4-1

Picture 1 of 16

Një nga rrugët kryesore në kryeqytet, Prishtinë, quhet Bulevardi Bill Klinton, për presidentin amerikan në kohën e luftës. Rrugë të tjera, si dhe shkolla dhe qendra sportive, janë emëruar pas sekretarit të shtetit të Klintonit, Madeleine Albright, kongresmenit amerikan Eliot Engel, ish-presidenti George Bush dhe udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s përfshirë Tony Blair e Britanisë së Madhe, të cilëve Kosova është veçanërisht e dashur.

Çdo 4 korrik, Dita e Pavarësisë në SHBA, zjarrfikësit në Prishtinë pastrojnë një statujë të Bill Klintonit në një shesh qendror dhe zëvendësojnë flamurin amerikan që fluturon aty pranë. Ceremonia organizohet nga Shoqata e Miqve të Amerikës në Kosovë dhe në të marrin pjesë zyrtarë publikë dhe ushtarakë dhe përfaqësues të ambasadës amerikane.

Kosova vazhdon të ketë lidhje emocionale, politike dhe ekonomike me vendin që 20 vjet më parë bëri një ndërhyrje perëndimore në luftën e saj me Republikën Federale të Jugosllavisë, duke çuar përfundimisht në shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Disa sondazhe sugjerojnë se ai ka miratimin më të lartë të udhëheqjes amerikane më shumë se çdo vend tjetër.

Në vitet 1990 presidenti i parë i Kosovës, Ibrahim Rugova, mbyllte konferencat e tij të shtypit, çdo të premte. me fjalët “Zoti bekoftë Amerikën dhe miqtë tanë perëndimorë”. Fraza mbërtheu me publikun dhe ndjenja vetëm u forcua kur Bill Clinton urdhëroi NATO-n të bombardojë forcat serbe gjatë luftës së Kosovës në 1999.

Shkruar Nga
More from Revista User

Ja çfarë është e ndaluar këtë vit në Big Brother

Në një deklaratë publike në “Pasdite në Top Channel” autorja e Big...
Read More