Telegrami i 1928-ës/ Kur presidenti i SHBA uronte mbretin Zog

 
Nga Aurenc Bebja

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 15 shtatorit 1928, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me telegramin e presidentit amerikan Calvin Coolidge dërguar mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Telegrami
Tiranë, 14 shtator.
 – Mbreti Zog sapo ka marrë shkresën e mëposhtme nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara :

“Unë jam i kënaqur t’i përcjellë Madhërisë Tuaj dhe popullit shqiptar urimet e mia me rastin e ngjitjes tuaj në fron.

Populli amerikan bashkohet me mua në formimin e dëshirave më të sinqerta për shëndetin dhe lumturinë e Madhërisë Tuaj dhe për prosperitetin e Shqipërisë”.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Enver Robelli: Provokatori nga Tirana

Kryeministri shqiptar propozon një president të përbashkët me Kosovën. Deklarata e tij...
Read More