Sulmet ajrore të SHBA-së në Siri godasin ushtrinë siriane

sulm

Një burim ushtarak i qeverisë siriane ka thënë të premten se një sulm ajror i SHBA-së, kundër forcave në Damsak, ka qëlluar një ditë më parë “njërën prej pikave tona ushtarake”, po dhënë shpjegime më të hollësishme, raportojnë mediat shtetërore.

Sulmi ajror që u ndërmor të enjten mbrëma vrau disa njerëz dhe shkaktoi dëme materiale, thotë një burim për Reuters, duke shtuar se një gjë e tillë ka penguar përpjekjet e forcave siriane dhe aleatëve për ta luftuar ISIS-in.

Ushtria e SHBA-së kreu sulmin mbi forcën ushtarake kur ata po shkonin drejt bazës ushtarake al-TANF në Sirinë jugore – në afërsi të kufirit Siri-Irak-Jordan – që përdorej nga forcat amerikane dhe atyre kryengritëse të mbështetura nga ta.

Zyrtarët amerikan thanë se sulmi ishte thjesht një masë mbrojtëse.

Një anëtar i forcave kryengritëse të mbështetura nga SHBA-sw tha për Reuters se konvoji përbëhej nga forca siriane dhe iraniane, të cilët ishin nisur drejt bazës TANF kur ata u përleshën me disa forca kryengritëse.

Aleati i Sirisë, Rusia tha të premten se sulmi kishte goditur civilë dhe ishte i papranueshëm, raportuan agjencitë ruse të lajmeve.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Gennady Gatilov, tha se sulmi i SHBA-së ka shkelur sovranitetin e Sirisë dhe nuk do të ndihmojë përpjekjet për të gjetur një zgjidhje politike të konfliktit.

Forcat e mbështetura nga SHBA-së në atë zonë po luftojnë kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Nga ana tjetër, ushtria e Sirisë e mbështetur nga Rusia dhe forcat aleate iraniane, po luftojnë kundër grupit xhihadist dhe kundër fraksioneve të moderuara kryengritëse në jug.

Shkruar Nga
More from Revista User

Si mund t’i bësh realitet qëllimet e 2018-s

Sipas një studimi të vitit 2012, 75% e njerëzve i braktisin qëllimet...
Read More