Sudan/ Grusht Shteti, ushtria rrethon qeverinë

 

E rëndë ajo që po ndodh në Sudan. Ushtria ka rrethuar me njerëz dhe mjete ushtarake pallatin presidencial, duke marrë gjithashtu edhe godinën e televizionit shtetëror.

Më pas ushtarët kanë njoftuar krijimin e një qeverie tranzitore, ndërsa presidenti Omar Al Bashir ka dhënë dorëheqjen.

Ky zhvillim ka ndodhur në ditën e pestë të manifestimeve, ku mijëra njerëz kanë zbritur në shesh, duke i kërkuar presidentit të bëjë një hap pas, pas 30 vitesh në pushtet.

Të gjithë anëtarët e qeverisë janë arrestuar pas dorëheqjes së presidentit. Në pranga edhe nënpresidenti i National Congress Party, Ahmed Haroun, ish nënpresidenti Ali Osman Taha dhe truproja e presidentit.

Sipas Arab News aeroporti i Khartum është mbyllur. Manifestuesit që prej ditësh kanë protestuar në rrugë, po festojnë për rënien e Al Bashir.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Provat për Tahirin, Ferrari, Mercedesi: Si lexohet dalja e sotme e Ramës

  Duhej të ishte një konferencë shtypi pa shumë tension dhe e...
Read More