Arkiva 2

Spanja tërhiqet nga urdhër-arresti për ish-Presidentin katalanas

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:01 - 05/12/17 |
mapo.al

Spanja është tërhequr nga urdhër-arrestet ndërkombëtare të shpallura për ish-presidentin katalanas, Carles Puigdemont dhe katër ish-ministra të tij.


Vendimi është marrë nga një gjykatë vendase.


Por, kjo nuk përjashton mundësinë që si Puigdemont ashtu edhe katër ish-anëtarët e kabinetit qeveritar rajonal të Katalonjës të përballen me akuzat për shkëputje dhe rebelim ndaj shtetit.


Të hënën, gjashtë ministra të ndaluar u liruan me kusht, ndërkohë që dy të tjerë dhe ish-zv.presidenti katalanas mbeten në burg.


Puigdemont ishte udhëheqësi i lëvizjes për shkëputjen nga Spanja, por referendumi i mbajtur më 1 tetor u kundërshtua nga Madridi si antikushtetues.

Situata u përshkallëzua deri në momentin kur qeveria qendrore e Rajoy aktivizoi nenin e Kushtetutës, që i hapi rrugë marrjes së kompetencave të qeverisë rajonale katalanase dhe organizimit të zgjedhjeve të reja në rajon./TCHPas