Si t’i hiqni gurëzat për dy minuta pa shkuar tek dentisti..

 

Për njerëzit që pijnë duhan është e zakonshme që gurëzat e dhëmbëve janë të verdhë të errët për shkak të akumulimit të nikotinës në dhëmbë.

E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit që pijën kafe. Gurëzat janë fillimi i asaj që mund të jetë një problem i madh si prishja e dhëmbëve dhe rënia e dhëmbëve.

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë një ilaç të mahnitshëm për të hequr pllakën pa pasur nevojë të shkoni tek dentisti!

Mënyra 1

Përbërësit:

1/2 litër ujë.

60 gramë miell.

Përgatitja: Në një enënalumini, le të vlojë ujë dhe 60 gr miell, ulni temperaturën derisa të arrijë pikën e vlimit, pastaj lëre 10 minuta. Përdoreni këtë pastë për të larë dhëmbët për 5 minuta 2 herë në muaj.

Mënyra 2

Përbërësit:

2 lugë gjelle fara luledielli.

2 lugë gjelle lëng limoni.

1/2 litër ujë

Përgatitja: Në një enë alumini, hidhni përbërësit dhe lëreni me nxehtësi të ulët për 1 orë, rezultatin e kësaj përzierje, përdoreni për të larë dhëmbët për 5 minuta 2 herë në muaj. Kjo do t’i mbajë dhëmbët pa gurëza.

KËSHILLA:
Lani dhëmbët pas çdo vakt, për të paktën dy minuta.

Përdorni një pastë dhëmbësh ekologjike dhe natyrale, sepse konvencionale përmbajnë substanca tepër agresive me pH-në tonë me gojë.

Përdorni fije dhëmbësh dentare çdo natë para shtratit për të hequr mbeturinat e ushqimit ndërmjet dhëmbëve Mund të përdorni një larës.

Mund të bëjmë një tretësirë me trumzë dhe nenexhik të holluar me ujë me kripië Pastrimi i dhëmbëve, nuk rekomandohet të kryhet shumë shpesh pasi ato mund të dëmtojnë smaltin tonë.

 
Shkruar Nga
More from Redaksia

Plotësohet amaneti: Eshtrat e Mid’hat Frashërit kthehen në atdhe

Eshtrat e shkrimtarit dhe atdhetarit Mid’hat Frashëri kanë mbërritur në atdhe. Eshtrat...
Read More

More Stories