Kryesore

Si sot 107 vite më parë lindi Gonxhe, shqiptarja më e famshme e botës

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:32 - 26/08/17 |
mapo.al

Si sot 107 vite më parë në një familje shqiptare në Shkup do të lindte fëmija që do të bëhej më vonë shqiptarja më e njohur në botë, e cila do të nderohej edhe me dhjetëra çmime.


Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi).


Ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e shenjte nga Vatikani.


Nënë Tereza u bë një nga urat ndërlidhëse të njohjes së shqiptarëve në botë.


Bill Clinton është shprehur në qershor 2002:

“Nënë Tereza, ishte e para Ajo qe më bëri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shumë krenar që plotësova një detyrë morale ndaj saj dhe ndaj vlerave të lirisë”.Pas