Shkrimi i ‘Le Journal’ i vitit 1938: Kur Shqipëria po bëhej me mbretëreshë

“Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbretëreshën më te re të Evropës asokohe, Geraldinë Apponyi, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Në Tiranën festive, Zogu i Shqipërisë martohet me konteshën Geraldinë.

Skena nga jeta shqiptare në prag të dasmës mbretërore : portretet e të fejuarve gjenden kudo, në harkun e një kafeneje (lart) dhe (djathtas) në gjerdanin e kalit të një fshatari entuziast.

Në të majtë: malësorët vijnë në qytet ku do të zhvillohen ceremonitë e dasmës, duke valvitur tullumbace të vogla për të treguar gëzimin e tyre.

/Darsiani.com/

Image

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 
Shkruar Nga
More from Redaksia

Kredia për biznes, a ja vlen të rrezikosh?

Ekonomia po jep shenjat e një rritjeje të qëndrueshme, ndërkohë që një...
Read More