Rusia “mbikëqyr” Facebook-un; kërcënon me bllokadë

A man is silhouetted against a video screen with an Facebook logo as he poses with an Dell laptop in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica, August 14, 2013. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA – Tags: BUSINESS TELECOMS) – RTX12L6Y

Rregullatori i komunikimeve në Rusi tha se do të verifikojë nëse Facebook po e zbaton ligjin rus, i cili kërkon nga rrjetet sociale t’i ruajnë të dhënat personale të qytetarëve rusë në serverët rusë.

Roskomnadzor vazhdimisht ka paralajmëruar Facebook-un dhe rrjetet e tjera sociale se mund të bllokohen vitin e ardhshëm, nëse nuk veprojnë në përputhje me ligjin.

“Në të ardhmen e afërt, Roskomnadzor planifikon një seri aktivitetesh mbikëqyrëse për të analizuar Facebook-un”, tha përmes një deklarate rregullatori rus i komunikimeve.

Autoritetet ruse thonë se ligji synon të mbrojë të dhënat personale të shtetasve rusë.

Kritikët, megjithatë, e shohin atë si përpjekje për të forcuar kontrollin mbi mediat sociale, të cilat përdoren sidomos nga aktivistët e opozitës ruse.

Vitin e kaluar, Roskomnadzor ka bllokuar qasjen në rrjetin LinkedIn.

Roskomnadzor tha se Twitter ka rënë dakord për të vepruar në përputhje me ligjin rus.

Shkruar Nga
More from Revista User

Rita plot stil rrugëve të Berlinit

Këngëtarja shqiptare Rita Ora këtyre ditëve është shumë e angazhuar nëpër tubime...
Read More