Kryesore

Rruga e Kombit me pagesë, kalimi i makinave pa probleme, shoqëria civile zhvendos protestën në qytet

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:37 - 17/09/18 |
mapo.al

Qytetarët e Kukësit dhe përfaqësues të shoqërisë civile kanë lajmëruar se do të mblidhen sot në qendër të Kukësit në orën 11:00 në protestë, një mënyrë kjo për të kundërshtuar fillimin e aplikimit të taksës në rrugën e Kombit. Nga mesnata e deri më tani, ka hyrë në fuqi aplikimi i taksës për kalimin në Rrugën e Kombit. Mësohet se gjithcka ka filluar normalisht dhe kushdo që ka kaluar traun ka bërë pagesën e paracaktuar.


Për qytetarët e Kukësit, është caktuar një tarifë e reduktuar.


Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar më herët një video informuese me detajet e tarifimit dhe kategoritë që përfitojnë reduktime të ndjeshëm nga kalimi në sportelet e Rrugës së kombit.


Tarifa për kalimin e automjeteve në autostrada Milot –Morinë do të jetë 660 lekë (ose 5 euro). Për banorët qarkut Kukës kjo tarifë është e reduktuar në 100 lekë me tvsh.


Tarifat variojnë sipas llojit të mjetit.

<
>
a898ab29-34a9-41d1-8c89-413ec88c2341 e8737c05-e7f1-4871-9279-4a375a5062de

 


Etiketa: , , ,

Pas