Kryesore

Rënia e Gjykatës Kushtetuese, deputetët gjermanë takojnë Dedjan

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:46 - 04/05/18 |
mapo.al

Përfaqësues të Bundestagut gjerman, deputetë të landeve dhe njëkohësisht nënkryetari i partisë së Merkel në CDU, po zhvillojnë një takim në Gjykatën Kushtetuese.


Zhvillimet në Shqipëri, në kuadrin e të drejtës dhe situata e reformës në drejtësi, dhe në këtë Gjykatë me mungesë gjyqtarësh, mësohet nga burimet të ketë qenë temë e bisedës mes politikanëve gjermanë dhe kreut të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja.


E vetmja që ka kaluar vettingun nga Gjykata Kushtetuese është Vitore Tusha, ndërkohë që nuk u konfirmuan nga Shkalla e Parë dy prej anëtarëve të rojes së Kushtetutës.


Tashmë presin vetingun nga kjo gjykatë edhe gjyqtarët Bashkim Dedja, Gani Dizdari dhe Fatmir Hoxha. Për këtë të fundit në faqen e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka nisur numërimi mbrapsht i orës, pasi në orën 11.00 të datës 7 maj Hoxha është në radhë për të dalë para vetingut.


Por, ndërsa edhe kjo e premte ishte e zezë për Xhoxhajn, për prokuroren e Apelit, Fatjona Memçaj ishte një ditë ogurbardhë. Komisioni i Pavarur i Kualfikimit shpalli konfirmimin në detyrë për magjistraten Memçaj, e cila pasi kaloi në filtrat e trefishtë të vetingut, rezulton të mos ketë pasuri të pajustifikuara e të fshehura, ka lidhje të përshtatshme dhe është e aftë profesionalisht.

Të shkarkuar nga vetingu
1. Fatos Lulo , gjyqtar kushtetues
2. Altina Xhoxhaj, gjyqtare kushtetuese
3. Besim Trezhnjeva, gjyqtar i apelit
4. Besa Nikehasani, prokurore e Apelit

Konfirmuar në detyrë
1. Vitore Tusha, gjyqtare kushtetuese
2. Fatjona Memçaj, prokurore e apelit

Del në datën 7 maj
1. Fatmir Hoxha, gjyqtar kushtetues


Etiketa: , , , ,

Pas