Rebelët sirianë dhe familjet e tyre largohen nga Damasku

damask

Qindra rebelë dhe familjet e tyre kanë filluar të hipin në autobusë për t’u larguar nga paralagjet e rrethuara të Damaskut, në Barzeh, sipas një marrëveshje me qeverinë.

Televizioni shtetëror njoftoi se evakuimi i luftëtarëve nga Barzeh për rebelët e provincës Idlib në veri perëndim të Sirisë, ka nisur të zbatohet, por nuk dha ndonjë hollësi.

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut tha se rreth 1.500 veta pritet të largohen nga Barzeh më 8 maj dhe më hapa të tjerë pritet të ndërmerren në javët e ardhshme.

Barzeh, që gjendet në veri lindje të Damaskut, ishte një vend i luftimeve intensive ndërmjet rebelëve dhe ushtrisë së Sirisë në muajt e fundit.

Dhjetëra mijëra njerëz që jetojnë në zonat e rrethuara përreth Damaskut, Homsit dhe Aleppos janë dorëzuar pas rrethimeve të zgjatura në këmbim të zhvendosjes në zonat e tjera të kontrolluara nga rebelët në pjesë të tjera të vendit.

Shkruar Nga
More from Revista User

Vjedhin makinën në Belgjikë, ikin nga Austria, arrestohen në Gjermani

Tre shqiptarë të moshës 20-22 vjeç janë arrestuar nga policia gjermane, shkruan...
Read More