Kryesore

Protesta, Kryemadhi bën disa propozime, Rama e tall: Doktoresha e Shkencave…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:58 - 12/12/18 |
mapo.al

Përmes një deklarate për mediat në mëngjesin e së mërkurës, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka ofruar një zgjidhje për studentët, të cilët protestojnë prej 8 ditësh duke kërkuar plotësimin e kërkesave të tyre.


Kryemadhi kërkoi t’i jepet zgjidhje studentëve, ndërsa tha se LSI do depozitojë në Kuvend dy amendamentet për të zgjidhur kërkesat e tyre.


“Amendamenti për ligjin e buxhetin e vitit 2019 zgjidh kërkesat numër 1, 4, 5, 6 dhe 7 të paraqitura nga studentet. Amendamenti i ligjit për arsimin zgjidh kërkesat e studenteve 2 dhe 3. Shqiptarët jane të rrënuar nga mjerimi, të përkulur nga kjo situate. Gjendja është kritike, mijëra studente po përballen me mjerimin dhe arrogancën e qeverisë. Zgjidhja e problemeve është emergjenca kryesore. Mesazhi është një: plotësimi i 8 kërkesave të tyre. Kërkesat e tyre janë minimale”.


“Kostoja e tete kërkesave minimale për Ramën është inekzistente, çdo arrogancë e tij është e vetmja zgjidhje që ai kërkon të shtypë këta të rinj, por propozimet LSI janë e vetmja mundësi për të zgjidhur kushtet dhe kërkesat minimale që studentët kanë prej 8 ditësh që i kërkojnë para MAS. I bëjmë thirrje Kuvendit t’i kalojë me urgjencë në seancën e nesërme, pasi është e vetmja mënyrë të shlyejmë mëkatin e politikës për të dale nga ky ngërç i tmerrshëm, që të hapet rruga për krijimin e një strategjie afatgjatë”- tha Kryemadhi.


Pas saj reagoi edhe kryeministri Edi Rama.

“Doktoresha e Shkencave, Monika Kryemadhi, s’paska fjetur mbrëmë si Lul Artisti (që para se t’ia fuste gjumit u la porosi qytetarëve,t’u çonin ushqime e batanije protestuesve)! Ajo e paska gdhirë duke menduar për të shkretët studentë në të ftohtë dhe ka gjetur zgjidhjen shkencore,” shprehet Rama.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas